Eșec în primul meci oficial pentru juniorii U20

U-BT a suferit un duș rece în primul meci oficial al noului sezon la categoria U20. Baschetbaliștii pregătiți de Horia Pascu și Mihai Racovițan au avut parte de un derby local cu CSS Universitatea Viitorul Cluj-Napoca. Meciul desfășurat miercuri s-a încheiat la scorul de 70-67.

Echipa noastră a abordat partida fără Ștefan Grasu, Luca Colceag, Alex Pașca și Modibo Diaby, cu toții angrenați în acțiunile formației de seniori. Astfel, lotul U-BT a fost alcătuit din mai mulți baschetbaliști de la categoria U18. Chiar și așa, Nistor și compania au început foarte bine partida și au beneficiat de un avantaj liniștitor la pauză. În repriza a doua, Viitorul a gestionat mai bine evoluția confruntării și a obținut o victorie importantă.

Horia Pascu, antrenor U-BT U20

Din păcate, începem campionatul U20 cu o înfrângere, la fel ca și anul trecut la U20. Am avut două reprize total diferite, prima în care am controlat meciul clar și am intrat la pauză cu 11 puncte diferență. În repriza a doua am jucat foarte slab și le-am permis inexplicabil celor de la Viitorul să dicteze ritmul, în special în sfertul trei. Pe final, adversarii au fost mai agresivi. Noi am pierdut multe mingi și am ratat două sau trei aruncări liberi cu inelul. De asemenea, am ratat 5 libere în ultimul minut și 2 aruncări deschise de trei puncte care puteau să ne aducă victoria. Este o lecție din care toți avem ce învăța. Sper ca această înfrângere să ne facă să înțelegem că meciurile se câștigă prin multă muncă, ambiție și sacrificiu. O partidă nu se câștigă de la vestiar.

Următoarele partide pentru U-BT la categoria U20 vor fi în perioada 16-17 noiembrie. Gruparea noastră va da piept cu Agronomia București și Colegiul Național Aurel Vlaicu București.