Victorie pretioasa pentru Romania!

Selectionata de seniori a Romaniei a invins in prelungiri Suedia, dupa un meci de infarct contand pentru Grupa F de calificare la EuroBasket. Scorul final a fost 77-72 (12-14, 16-11, 18-20, 20-21, 11-6), Romania acumuland astfel doua victorii din doua meciuri.Cel mai bun marcator al meciului a fost Catalin Baciu, pivotul U-Banca Transilvania reusind 18 puncte, 5 recuperari si un capac in 20 de minute petrecute pe parchet. Rares Mandache, si el component al U-Banca Transilvania, a contribuit la randul sau cu 16 puncte (3X3), 2 recuperari, 2 pase decisive si 3 interceptii in 34 de minute, in timp ce capitanul echipei noastre de seniori, dar si al nationalei Romaniei, Mihai Silvasan a contabilizat 15 puncte, 2 recuperari si 2 pase decisive in 23 de minute de joc. Si Tudor Jucan a evoluat in acest meci, timp de 9 minute, insa nu s-a remarcat pe tabela. De asemenea, pe banca a luat loc si kinetoterapeutul U-Banca Transilvania, Adrian Resteman. Celelalte puncte ale Romaniei au fost inscrise de Gutoaia 9 (2 rec., 5 p.d.), Nicoara 6 (8 rec.), Moldoveanu 5 (9 rec., 3 p.d.), Tudor 5 (2 rec., 4 p.d.), Paul 2 (2 rec., 3 p.d.), Szijarto 1 (3 rec.). In etapa urmatoare, Romania se deplaseaza la favorita certa a grupei, Letonia, partida ce se va disputa la Riga in 17 august. In Grupa F, atat Romania, cat si Letonia au acumulat cate doua victorii din doua meciuri.