imagine articol

Victorie obținută greu la Pitești

U-Banca Transilvania a reușit să revină după ce a fost condusă în majoritatea timpului și să se impună în prima partidă disputată în 2018, în deplasare la Pitești. Meciul a contat pentru etapa a 12-a a Ligii Naționale.

Piteștenii au pornit meciul ca din pușcă, cu un Porter Troupe foarte inspirat în ofensivă, ajutat și te tupeul tânărului Marius Ciotlăuș. Amândoi au reușit aruncări de la distanță, acesta fiind de altfel procedeul care i-a ținut mereu în față pe argeșeni în primele minute.

Apărarea la perimetru a echipei noastre nu a funcționat la cei mai înalți parametri, astfel că prima pauză consemna nu mai puțin de 30 de puncte încasate, cu patru aruncări de la distanță în contul gazdelor, scor 30-20.

Drungilas a influențat jocul în secvența a doua, mai ales din punct de vedere ofensiv. Lituanianul a reușit doar în sfertul al doilea să înscrie 8 puncte și să recupereze de șase ori de sub panoul advers (!), recuperări extrem de utile mai ales în condițiile unui 0/6 la capitolul aruncărilor de trei puncte în dreptul echipei noastre.

Pauza găsea pe BCM U Pitești la adăpostul unui avantaj de 11 puncte, scor 51-40, statisticile fiind însă extrem de echilibrate. Efortul lui Drungilas a făcut ca echipa noastră să domine la recuperări, 18-14, cu 10-3 la cele ofensive, dintre care șapte în contul lituanianului. Pasele decisive (8-8), mingile pierdute (7-8) și intercepțiile (4-4) anunțau o jumătate secundă de meci intensă.

Troupe a continuat să arunce bine de la distanță și la revenirea de la vestiare, însă și Sakic a găsit ținta de dincolo de semicerc. Drungilas și Watson au adus echipa noastră la două posesii în spatele gazdelor la mijlocul secvenței a treia (56-52), egalarea urmând să vină un minut mai târziu, de la linia de libere, Barro și Sakic fructificând toate șansele avute (56-56, min. 16).

A fost rândul lui Agafonov să încerce din nou desprinderea echipei sale, însă apărarea agresivă a echipei noastre a produs rapid mingile necesare anihilării tentativei. U-Banca Transilvania a condus pentru prima dată în minutul 29, grație unui lay-up al lui Barro (60-62), tot el fiind cel care a stabilit scorul cu care se intra în ultima secvență, respectiv 60-64.

În debutul ultimei perioade, Troupe a comis cea de-a patra greșeală personală, astfel că Hristu Șapera s-a văzut nevoit să îl retragă pe bancă pe cel mai prolific baschetbalist al său. Agafonov a înscris, însă, de la distanță, iar Kostoski a transformat toate cele trei aruncări libere primite în urma unui fault antisportiv al lui Watson, astfel că BCM U Pitești conducea din nou, cu opt minute rămase de joc (68-65). Nicoară a mai adăugat două puncte diferenței, astfel că Mihai Silvășan a cerut timp de odihnă (70-65, min. 33).

Calnicenco și Sakic au egalat în min. 35, în ciuda opoziției lui Nicoară, însă Drungilas a fost imprecis de la linia de pedeapsă, iar Agafonov aducea din nou Piteștiul la cârma jocului (74-72, min. 37).

O serie de bâlbe ale ambelor echipe au inaugurat ultimele trei minute de joc, până la urmă tot Agafonov fiind cel care a modificat tabela de două ori, echipa sa având două posesii avantaj, cu două minute rămase de joc (78-72). Barro a redus diferența de la linia de libere, Hristu Șapera dând startul sarabandei time-out-urilor cu aproape un minut și jumătate rămas de joc (78-74).

Tot Barro a apropiat U-Banca Transilvania la o posesie, Sakic egalând cu 45 de secunde înainte de finalul timpului regulamentar, frunctificând și aruncarea liberă acordată, astfel că echipa noastră revena la conducere. Kostoski a conectat de la distanță, forțându-l pe Mihai Silvășan să ceară la rândul său timp de odihnă, cu 30 de secunde rămase din joc (81-79).

Schema desenată a funcționat, Watson a egalat în doar trei secunde, Troupe, gura de foc a piteștenilor, a ratat și l-a faultat pe Sakic, care a înscris una dintre cele două libere acordate, acesta fiind, de altfel, punctul unei victorii extrem de muncite.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Este o victorie care mă bucură foarte tare, o victorie muncită. După primele 20 de minute de joc în care nu am avut intensitatea necesară în apărare, băieții au arătat caracter și spirit de luptă și au crezut până în ultima clipă în victorie... Sunt foare fericit, pentru că știu că astfel de victorii unesc echipa și îi dau încredere!”

BCM U FC Argeș Pitești - U-Banca Transilvania 81-82 (30-20, 21-20, 9-24, 21-18)