imagine articol

Victorie muncită cu SCM U Craiova

U-Banca Transilvania a câștigat meciul din etapa a 20-a a Ligii Naționale, cu SCM U Craiova, disputată sâmbătă seara în Sala Polivalentă. Meciul a fost controlat de sportivii noștri, însă craiovenii au stat tot timpul la pândă și au profitat de orice relaxare în jocul campioanei. Nu mai puțin de șase componenți ai echipei noastre au terminat meciul în double-digits, meciul fiind presărat cu faze spectaculoase reușite de ambele echipe.

Kuti Nandor a deschis balul cu o aruncare de la distanță și tot el a băgat Craiova în ședință trei minute mai târziu, după ce a interceptat o pasă și s-a dus cu mingea până în dunk (min. 4, 11-2). Craiovenii au revenit mai inspirați pe parchet și Reed, Samuels și Siriscevic au găsit ținta de la distanță, scorul echilibrându-se.

Până la finalul secvenței, ofensiva noastră a hărțuit în permanență apărarea oltenilor, pătrunderile tăioase ale lui Kuti, Watson și Kromah creând spații suficiente pentru colegi.

Pauza găsea echipa noastră cu un avantaj de trei posesii, însă imediat după reluare Samuels și Paasoja au tăiat deficitul la doar două puncte, astfel că Mihai Silvășan a considerat oportună o pauză (24-22, min. 12).

Watson și Rasic au refăcut diferența de dincolo de semicerc, apărarea noastră devenind interesată de adversar mult mai devreme, încă din terenul oaspeților. Când părea că echipa noastră se va desprinde, Iulian Orbeanu a înscris de la distanță și banca noastră tehnică a solicitat al doilea timp de odihnă (38-32, min. 17).

Revirimentul craiovenilor a continuat, însă, până la pauză aceștia reușind să taie în continuare din deficit, mai ales pe fondul unei ușoare relaxări în jocul nostru.

Pauza găsea cele două echipe despărțite de doar patru puncte, 45-41, echilibrul fiind cuvândul cheie și în privința statisticilor.

U-Banca Transilvania înregistra procentaj identic cu al adversarului la două puncte, 51%, însă cu două aruncări reușite în plus, cel de trei fiindu-i favorabil, 58% față de 50% al Craiovei, însă oltenii aveau trei aruncări reușite în plus. Aproape egal era și procentul aruncărilor libere înscrise, 81% față de 80%, însă echipa noastră transformase 13, față de 4 ale Craiovei.

Aceleași mici diferențe se regăseau și la recuperări, 16-13 (cu 3-2 la ofensive), pase decisive (10-12), mingi pierdute (5-8) și intercepții (3-4), anunțându-se o repriză secundă cel puțin la fel de interesantă ca și prima.

În puțin peste un minut, Ivan Siriscevic a egalat după o ”treiță” și un lay-up, Mikolic ducând 20 de secunde mai târziu pentru prima dată în meci Craiova la conducere. Watson și Kuti au rezolvat, momentan, problema, înscriind la două secunde unul de celălalt, după ce oaspeții au ratat o repunere de sub panou iar Rami Hadar a cerut timp de odihnă (51-50, min. 23).

Watson a accelerat mereu în preajma semicercului advers, creând panică și punând ”pe hold” principala gură de foc a oltenilor, Siriscevic trecând pe bancă în minutul 24 cu patru greșeli personale. Americano-românul a dominat sfertul al treilea, el aflându-se mai mereu ori la finalizare, ori la o pasă distanță de ea, viteza fenomenală a baschetbalistului nostru punând mari probleme apărării craiovene.

Silvășan l-a scos la odihnă pe Watson când mai erau două minute și jumătate din sfert, lăsând loc debutului lui Zeigler la U-Banca Transilvania (68-56, min. 27).

Câteva neatenții mai ales în ultimele secunde ale sfertului au privat echipa noastră de un avantaj mai consistent, oltenii înscriind cinci puncte pe final și intrând în ultimul sfert cu un deficit de doar cinci puncte.

Ca și în prima repriză, jucătorii noștri s-au relaxat în debutul ultimei secvențe și două aruncări de la distanță reușite de Samuels și Alexandrov au băgat echipa noastră în ședință (75-74, min. 34).

Craiova a jucat ultimele minute cu trei jucători în pericol de eliminare pentru cumul de faulturi, ca urmare a băncii scurte. Kromah, Rasic și Watson au desprins din nou echipa noastră, Rami Hadar cerând în două rânduri timp de odihnă pentru a încerca să găsească soluții la blitzkrieg-urile marca Watson

De această dată, desprinderea a fost decisivă, oltenii nemaiavând puterea să revină în joc.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”Mă așteptam la un meci foarte greu, în special din această cauză, că am venit după un meci foarte prost, în care nu am reușit să facem absolut nimic bine, atât apărarea, cât și atacul au fost slabe spre foarte slabe, apărarea a fost chiar dezastruoasă, cel mai slab meci al nostru din acest punct de vedere. Mă bucur că azi s-au montat băieții și îi felicit pentru asta, am avut un prim sfert chiar foarte bun din toate punctele de vedere, cu zero mingi pierdute, cu intensitate, mingea a mers. Din păcate, ne-am relaxat după aceea, pe fondul unor aruncări contestate, grele, ei reușind două aruncări cu panoul în ultimele secunde de atac...Eu le-am spus băieților că toată lumea vine la noi și dă ce are mai bun, căci nu au nimic de pierdut, multă lume va reuși și acest gen de aruncări. Noi trebuie să fim tari din punct de vedere mental, fizic, din orice punct de vedere, să fim ca roboții, să ne facem treaba și să nu ne relaxăm niciun moment. Din păcate, nu am reușit în acest meci, nu am avut consistență în asta, au fost momente în care am fost buni și momente în care am fost răi, însă cred eu că am controlat jocul și nu s-a pus nicio clipă problema învingătoarei. A fost o săptămână foarte grea pentru noi, din punct de vedere mental nu este ușor să revii după un meci precum cel cu Donar, însă mă bucur că a ieșit bine. Ei sunt jucători profesioniști, unii mai profesioniști ca alții, unii mai valoroși ca alții, însă e foarte important ce reușim să facem împreună, ca și grup. E important ca în asemenea momente să stăm împreună pentru scopul comun, acela de a câștiga campionatul”.

U-Banca Transilvania - SCM U Craiova 88-82 (24-16, 21-25, 26-25, 17-16)