Victorie mare cu Pau Orthez

U-Banca Transilvania a reușit să învingă în primul meci pe teren propriu din cadrul Grupei O a fazei secunde a grupelor din FIBA Europe Cup, în fața francezilor de la Pau Orthez.

U-Banca Transilvania a început în forță jocul, reușind să pună repede nouă puncte pe tabelă, timp în care a încasat un singur coș. În a doua jumătate a primei reprize, însă, Pau Orthez a început să fie mai grijulie cu mingea și mai precisă la finalizare, astfel că prima parte s-a încheiat indecis, 18-18.

S-a mers umăr la umăr până în a doua jumătate din sfertul secund, atunci când băieții lui Silvășan au intrat într-un joc neclar și, pe fondul câtorva ratări din poziții bune ale lui Barro și Dykes s-a consemnat prima dată o diferență de 9 puncte în favoarea oaspeților, scor 30-39. Dykes a fost ultimul care a pus în coș un stop-șut, cu 30 de secunde înainte de pauză, astfel că scorul la intrarea la cabine era de 32-39.

La reluarea jocului, Mihai Silvășan a schimbat apărarea într-o zonă care, deși la început părea ușor de spart, dovadă stând câteva coșuri primite rapid, până la urmă a fost cartea câștigătoare. Baschetbaliștii lui Eric Bartecheky au încercat tot ce se putea pentru a penetra zona pusă în scenă de băieții noștri, însă nimic nu a dat roade, frustrarea acumulându-se treptat în jocul unei echipe care e obișnuită să conducă, nu să fie condusă.

Cu motorul ofensiv gripat, francezii au alimentat la maxim apărarea, ultimele minute fiind de infarct pentru spectatori. Pau Orthez a tăiat în două rapid un deficit de 12 puncte și finalul se anunța unul încins, însă U-Banca Transilvania și-a păstrat cumpătul și, odată cu el, șansele de calificare în Top 16.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal:

Thumbnail

”Sunt mulțumit de rezultatul acestul joc, de faptul că am ținut pe Pau Orthez la 69 de puncte, îi felicit pe băieți pentru apărarea din repriza secundă. Ne-am dorit foarte mult victoria și am avut mentalitatea, intensitatea și concentrarea necesare pentru a o obține. Mă bucur până mâine, căci urmează un meci foarte greu pentru noi în campionat, un meci mai important, cel cu Mureșul de pe teren propriu. Pentru noi campionatul este obiectivul prioritar, nu trebuie să ne relaxăm deloc, trebuie să ne odihnim și de mâine să pregătim meciul cu Târgu Mureș. Revenind la această grupă, le-am spus băieților că trebuie să câștigăm aceste meciuri de acasă pentru a avea șanse de calificare mai departe”.

MAXYM PUSTOZVONOV:

”Cunoșteam această echipă, este un club de tradiție, o echipă foarte bună. Ne-am pregătit pentru acest meci cu atenție, căci nu am avut meci în campionat și am avut câteva zile la dispoziție. Sunt bucuros că am jucat o apărare bună în a doua jumătate a meciului, toată lumea a vrut victoria și cred că asta a fost cheia meciului!”

U-Banca Transilvania - Pau Orthez 79-69 (18-18, 14-21, 21-12, 26-18)