Victorie la Sofia, în meciul cu Lukoil Academic

U-Banca Transilvania bifează cea de-a treia victorie în Grupa E a FIBA Europe Cup, în deplasarea de la Sofia, în fața celor de la Lukoil Academic. Echipa noastră s-a desprins în ultimul sfert, după ce primele trei secvențe au fost foarte echilibrate.

Ambele echipe au început meciul cu multă energie, distribuită mai ales pe faza defensivă, de aici rezultând multe intercepții și atacuri duse rapid, în intenția de a surprinde apărarea adversă. Totodată, precizia la finalizare a avut de suferit, astfel că prima secvență a fost una săracă în reușite, ambele echipe trecând cu puțin peste zece puncte înscrise.

După prima pauză, Kromah a pus de unul singur cinci puncte pe tabelă, a punctat și Olah de la linia de libere, însă bulgarii au înscris la rândul lor de la distanță și Mihai Silvășan a cerut primul timp de odihnă aproape de jumătatea perioadei (20-19, min. 14). Kariniauskas și Watson au înscris de la distanță în două acțiuni consecutive, Kromah a pus și el două puncte simple, obținute dintr-o intercepție și a venit rândul gazdelor să ceară primul time-out (23-27, min. 16). Foarte rapid, jocul s-a înclinat din nou, Lukoil a trecut în trei pași la conducere, iar jocul de șah al celor doi antrenori a continuat, Silvășan cerând un nou timp de odihnă pentru a schimba strategia (30-29, min. 17).

Până la finalul primei reprize, U-Banca Transilvania s-a apărat în zonă, însă bulgarii au găsit soluții să bage mingea în coș, ajutați și de două recuperări ofensive. Totuși, pauza avea să găsească echipa noastră într-un avantaj fragil, 34-35.

Echilibrul din teren s-a reflectat precis și în statistici, cele două combatante fiind apropiate la toate capitolele (15-19 la recuperări, dintre care 4-5 la cele ofensive, 12-10 la pase decisive, 6-7 la mingi pierdute sau 4-2 la intercepții).

Imediat după pauză, Kariniauskas a fost foarte inspirat în câteva rânduri, însă Pepper și-a ținut echipa în joc, astfel că după cinci minute din repriza a doua, diferența era aceași (49-50, min. 25). Duelul dintre lituanian și Pepper a continuat pe tot parcursul sfertului, însă până la urmă americanul de la Lukoil a fost cel mai prolific, reușind 11 puncte, față de 9 ale lui Kariniauskas. Lukoil avea un avantaj fragil la debutul ultimului sfert, 61-60.

Ultimul sfert a debutat bine pentru U-Banca Transilvania, presiunea pe omul cu mingea dând roade și alimentând atacul cu mingi transformate ori direct în puncte, ori în aruncări de la linia de libere, fructificate la rândul lor. În două minute și jumătate, diferența de șase puncte a determinat gazdele să ceară timp de odihnă (63-69, min. 33). Au trecut două minute, gazdele au aruncat în disperare, încercând să treacă cu ajutorul norocului de apărarea agresivă a echipe noastre, însă mingea nu a intrat în coș. Când Sakic a dus diferența pentru prima dată la zece puncte, Lukoil a cerut din nou pauză (63-73, min. 35).

Frustrarea bulgarilor a devenit tot mai mare, pe măsură ce timpul se scurgea în favoarea echipei noastre, iar diferența de pe tabelă creștea. Cu trei minute înainte de fluierul final, 15 puncte stăteau între cele două echipe, baschetbaliștii noștri concentrându-se să nu lase nicio aruncare ușoară la dispoziția sofioților. Strategia a funcționat suficient de bine, astfel încât și tinerii Mureșan și Berculescu să bifeze câteva momente de joc pe final, întrucât diferența nu a scăzut amenințător.

Lukoil Academic - U-Banca Transilvania 73-88 (12-12, 22-23, 27-25, 12-28)

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Am făcut un meci cu adevărat bun. Am venit după o înfrângere neașteptată în campionat, după un meci în care nu am jucat deloc bine și am vrut să dovedim în acest meci că nu asta este valoarea noastră, fața noastră. Băieții au arătat caracter, personalitate și am controlat jocul, astfel că nimeni nu poate contesta victoria noastră”.

ZELJKO SAKIC, jucător U-Banca Transilvania:

”Sunt bucuros că am câștigat și le doresc celor de la Lukoil să reușească să se califice la rândul lor în faza secundă a grupelor. Traversăm o perioadă bună, chiar dacă astăzi prima parte a jocului nu a fost cea mai bună, în cea de-a doua am accelerat jocul, aceasta a fost planul și am câștigat”.

FOTO DE LA MECI:

Fotografii de la jocul câștigat de echipa noastră în capitala Bulgariei, Sofia, în compania celor de la Lukoil Academic, în etapa a 3-a a FIBA Europe Cup. FOTO: FIBA