Victorie la Piteşti după un meci foarte disputat

U-Banca Transilvania a reuşit să îşi ia revanşa în faţa celor de la BCM U Piteşti, după ce argeşenii au învins în tur, în Sala Polivalentă. Echipa noastră a depăşit BCM U Piteşti cu 88-82 după un meci disputat, decis în ultimele minute.

Primele două perioade de joc au stat sub semnul echilibrului. Ambele echipe au avut controlul pentru minute bune, însă de fiecare dată adversarul a găsit soluţii şi a revenit pe tabelă.

Singurul aspect la care s-a înregistrat un dezechilibru clar a fost capitolul recuperărilor, unde echipa noastră avea la pauză 21-11, însă diferenţa aceasta nu a fost doar rodul muncii sub panou, ci a fost un rezultat direct al impreciziei la aruncări a baschetbaliştilor lui Mihai Silvăşan. Aceştia au avut nu mai puţin de 19 aruncări din acţiune care nu şi-au atins ţinta în primele două sferturi, iar nouă dintre acestea au fost recuperate.

Imediat după reluare, piteştenii au părut mult mai determinaţi, Kostoski reuşind să pună şapte puncte consecutive pe tabelă, reuşite cu care gazdele s-au desprins. Lucrurile au mers în aceaşi direcţie până după jumătatea reprizei, când inspiraţia ofensivă a lui Adamovic l-a forţat pe Şapera să ceară timeout, după ce deficitul de 11 puncte fusese tăiat la mai puţin de jumătate (57-53). Până la finalul sfertului, fiecare echipă a înscris o dată, astfel că se intra în ultima perioadă de joc cu 60-55 pe tabelă.

Până la mijlocul ultimei reprize, însă, U-Banca Transilvania a trecut la conducere, graţie unui parţial de 11-5 (65-66, min. 35), moment în care Şapera cere timeout din nou. Echipa noastră a ţinut ritmul accelerat, însă gazdele au revenit periculos de fiecare dată, astfel că finalul a fost unul de infarct. O triplă a aceluiaşi Kostoski a aprins speranţele pentru piteşteni, însă băieţii noştri şi-au menţinut sângele rece şi au închis meciul.

Vom reveni cu declaraţii.

MIHAI SILVĂŞAN, antrenor principal:

"A fost un meci greu, foarte fizic, pe care mă bucur foarte tare că am reuşit să îl câştigăm. Sunt, de asemenea, bucuros pentru că am reuşit să dominăm sub panou o echipă precum Piteştiul, să recuperăm cu aproape zece mingi mai multe ca ei! Îi felicit pe băieţi pentru această reuşită, însă trebuie să ne păstrăm cumpătul, să mergem mai departe, avem un program încărcat şi nu avem timp să ne culcăm pe o ureche".

BCM U Piteşti - U-Banca Transilvania 82-88 (24-21, 14-17, 22-17, 22-33)