Victorie la pas în primul meci cu Steaua

U-Banca Transilvania și-a respectat statutul și a depășit-o pe Steaua București, în primul joc din turul inaugural al Cupei României. Baschetbaliștii lui Mihai Silvășan s-au impus în Sala Mihai Viteazu cu scorul de 87-69. Meciul retur se va desfășura marți, 28 septembrie, la Cluj-Napoca.

Formația noastră a condus cu 4-0 după un coș al lui Karel Guzman, diferența de valoare fiind evidentă încă din debutul confruntării. Ardelenii au distribuit mingea eficient și au găsit cu ușurință drumul spre coș. Stefan Birčević ne-a desprins la 13 puncte, astfel că primul sfert s-a încheiat la scorul de 21-12. Pe parcurs, Luca Colceag și-a făcut simțită prezența pe teren. Tânărul jucător a evoluat curajos și a contribuit cu puncte. Elevii lui Eugen Ilie au jucat mai bine în actul secund, grație prestației la înălțime din partea juniorului Costin Șerbănescu. Chiar și așa, U-Banca Transilvania a condus la pauză cu 42-32. Campionii României au revenit de la cabine la fel de motivați. Stefan Birčević și-a continuat recitalul de la mare distanță, fiind servit eficient de Toni Katić. Richard și compania au controlat în permanență duelul și nu au făcut pași greșiți până la final.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Ne-am făcut treaba. Veneam după un meci foarte greu în SuperCupa României. Am avut și un drum lung până la București. Una peste alta, sunt fericit cu această victorie. Era o chestie de concentrare pentru noi, am intrat bine în meci. Din păcate, a apărut o relaxare când aveam peste 10 puncte diferență. Am schimbat apărarea în repriza a doua, am fost mai exacți în acea fază a jocului și lucrurile ne-au ieșit mai bine. Urmează returul de la Cluj-Napoca, avem prima șansă. Ne dorim să câștigăm și să mergem mai departe.