Victorie la pas în fața celor de la Dinamo

U-Banca Transilvania continuă seria impresionantă din Liga Națională. Gruparea ardeleană a început cu dreptul turneul de la Craiova, acolo unde a reușit duminică seara să o învingă pe Dinamo București. A fost 79-63 pentru echipa noastră. Studenții se vor duela luni cu SCM U Craiova.

Andrija Stipanović a adus primele patru puncte ale încleștării, în timp ce Dinamo a răspuns prin Javon Masters. Ulterior, dunk-ul lui Karel Guzman ne-a desprins la 8-2. U-Banca Transilvania a condus cu 22-14 la finalul primului sfert, iar la pauză tabela indica 44-30.

În debutul actului trei, Justin Edwards a marcat pentru 59-39. Canadianul a oferit un recital ofensiv remarcabil, în timp ce Stipanović și Guzman au continuat să furnizeze puncte. Din păcate, după pauză, Karlo Žganec s-a accidentat la umăr și nu a mai fost folosit în meci. Colegii săi au mărșăluit însă spre victoria cu numărul 21.

Andrija Stipanović, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci bun pentru noi, în special din punct de vedere defensiv. Am jucat dur și de aceea adversarii au înscris numai 63 de puncte. Chiar dacă dinamoviștilor le-a lipsit un jucător, sunt o echipă bună. Este greu să joci împotriva lor. Mâine ne așteaptă un alt meci, trebuie să avem aceeași atitudine.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Mă bucură această victorie, însă mă întristează faptul că, probabil, l-am pierdut pe Karlo Žganec. El a suferit o accidentare la același umăr la care a fost operat. Se află la spital și putem doar să ne rugăm să nu fie foarte grav. Acesta era scopul nostru, să ne impunem. Mâine urmează un nou meci important, cu o echipă bună. Ne dorim să câștigăm și acest meci.