Victorie la Oradea, în penultima etapă din sezonul regulat

U-Banca Transilvania a depășit CSM CSU Oradea, scor 75-55, într-un meci contând pentru etapa a 21-a, penultima a primei faze a Ligii Naționale.

Meciul a debutat sub semnul echilibrului și a curs așa până la mijlocul sfertului al doilea, când câteva atacuri ale gazdelor au fost oprite de apărarea echipei noastre, rezultând mai multe aruncări ușoare. Diferența a urcat rapid la zece puncte, moment în care antrenorul gazdelor, Cristian Achim a cerut time-out.

În ciuda eforturilor bihorenilor de a rămâne în meci, U-Banca Transilvania a continuat să se apere agresiv, chiar cu riscul de a acumula faulturi, până în ultimele minute, când diferența de puncte a atins pragul de 20.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal:

Thumbnail

”Am avut o apărare foarte bună, spun asta și uitandu-mă pe statistici. La pauză nu am fost mulțumit de aspectul recuperărilor, am permis câteva recuperări ofensive ușoare, iar planul nostru a fost să mergem noi să luăm mingile de sub panoul advers. În prima repriză nu am reușit, am avut o singură recuperare ofensivă, însă după pauză am avut opt. Mă bucur că nu i-am lăsat să se desfășoare, nu am lăsat shooterii lor să își intre în mână, mă bucur că am fost concentrați până la sfârșit”.

CSM-CSU ORADEA - U-BANCA TRANSILVANIA 55-75 (16-21, 15-22, 15-14, 9-18)