Victorie la limită cu Steaua în meciul 1

U-Banca Transilvania a câștigat la limită primul meci al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin, după un meci pe muchie de cuțit, desfășurat într-o sală fabuloasă și cu câteva sute de oameni urmărind meciul în fața sălii, pe ecranul de mari dimensiuni instalat în acest scop.

Meciul a început cu ambele formații parcă electrizate de spectacolul din tribune, unul absolut excepțional. După câteva prime faze ușor ambigue, U-Banca Transilvania a apăsat pe pedala de accelerație și a reușit să se distanțeze la mai mult de două posesii. Runkauskas și Curry au arătat, pe finalul perioadei, de ce nu pot fi lăsați liberi nici măcar o secundă și au forțat echipa noastră să se apere mult mai atent.

Kuti Nandor a pus o treiță pe sirena ce anunța finalul primului sfert, astfel că prima pauză a consemnat un avantaj de cinci puncte pentru U-Banca Transilvania.

La reluare, Kariniauskas și Barro au fost foarte activi pe faza ofensivă și echipa noastră s-a distanțat din nou. Falker a fost, însă, din nou de neoprit și Steaua s-a agățat de fiecare minge, iar pauza părea să prindă cele două echipe tot la două posesii distanță. Pustozvonov nu a fost, însă, de acord și a înfipt o aruncare de la distanță pe sirenă, astfel că la pauză U-Banca Transilvania conducea cu 9 puncte.

Imediat după revenirea de la vestiare, steliștii au iuțit jocul, iar gurile de foc și-au făcut treaba, tăind deficitul în doar câteva faze. A ieșit la rampă Kariniauskas, care a și înscris de afară, a și pus câteva coșuri în brațele coechipierilor săi, astfel că echipa noastră a echilibrat din nou ostilitățile. Steliștii nu s-au lăsat nicio secundă, au reușit chiar să egaleze, însă Vlad Moldoveanu și Adamovic au păstrat aceași diferență de două posesii la finele perioadei a treia.

Imediat după reluare, Steaua vine din nou pe tabelă și preia conducerea, pentru prima dată în peste 20 de minute. S-a mers cap la cap până la final, când învingătoarea a fost decisă de la linia de libere. Barro a înscris trei libere din patru, Curry a ratat intenționat ultima aruncare, însă nimeni nu a reușit să intre în posesia mingii până la final și U-Banca Transilvania duce scorul finalei la 1-0.

Meciul 2 se dispută duminică, 21 mai, cu începere de la ora 19, în Sala Sporturilor ”Horia Demian”.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”E o victorie foarte importantă, căci cel mai important meci într-o finală e primul, trebuie tratat ca ultimul meci de baschet pe care îl joci, cel mai important meci din cariera ta! Noi asta am făcut, în momentele grele am rămas tari din punct de vedere mental și noi am fost cei care, chiar dacă epuizați și noi, și ei, ne-am dorit mai mult victoria, am luptat mai mult și am obținut-o. Nu am reușit, însă, absolut nimic, în două zile avem alt meci, trebuie să ne recuperăm fizic în primul rând, pe urmă mental și să abordăm al doilea meci la victorie din nou. Vlad a ieșit la rampă mai ales în sfertul al patrulea, Ouzzy a jucat extraordinar astăzi dar, bineînțeles, l-au ajutat și colegii, a reușit 27 de puncte și 13 recuperări, dar el nu poate singur să își facă aruncările pe teren, doar prin munca lui. Peste două zile, însă, este alt meci, trebuie să iasă alții la rampă și trebuie să găsim soluții, indiferent de ce zile bune sau proaste avem!”

U-Banca Transilvania - Steaua CSM EximBank 87-85 (26-21, 21-17, 21-25, 19-22)