Victorie în primul meci cu CSO Voluntari

U-Banca Transilvania a reușit să obțină o victorie în primul meci din semifinalele Ligii Naționale. Gruparea noastră a trecut de CSO Voluntari luni seara, în BTarena. A fost 88-83 pentru studenți, iar meciul al doilea este programat miercuri, tot de la ora 19:00.

Încleștarea a avut ritm încă din primele minute, Voluntariul gestionând foarte bine acțiunile pe tranziție ofensivă. Chiar și fără Vlad Moldoveanu sau Ousmane Barro, ilfovenii au oferit o replică la înălțime. De partea cealaltă, U-Banca Transilvania a beneficiat de o prestație solidă din partea lui Andrija Stipanović, prezent în spațiul de trei secunde și inspirat la finalizare. Voluntariul a plimbat mingea eficient și a găsit adesea aruncarea de trei puncte, unde Devoe Joseph ne-a făcut viața grea. Clujenii au reușit să conducă după primul sfert, 22-20, în timp ce actul secund s-a derulat sub semnul echilibrului. Drept urmare, la pauză tabela indica 43-44 în favoarea oaspeților.

Partea secundă a fost la fel de strânsă. Din fericire, Patrick Richard a ieșit la rampă în momente cheie, în timp ce Justin Edwards a mers de mai multe ori curajos până în coș. CSO Voluntari a răspuns prin Anthony Hickey și Zarko Djurić, dar U-Banca Transilvania și-a impus ritmul. Ne-am apărat mai bine, în special la Devoe Joseph, iar Stipanović a continuat impresionantul recital de sub panou. Astfel, alb-negrii au condus și cu 9 puncte pe tabelă. Deși ilfovenii au revenit periculos pe final, ultimul minut a fost gestionat mai bine de amfitroni, care au deschis seria în manieră pozitivă.

Andrija Stipanović, U-Banca Transilvania

Sunt foarte bucuros că am câștigat primul meci. Poate că în debutul partidei am resimțit presiunea semifinalei.La final am fost mai deștepți, am înscris aruncări libere importante și am câștigat. A fost un joc greu, dar cred că putem să jucăm mai bine. Sper ca la partida viitoare să fim mai relaxați. Ne așteaptă un nou meci, trebuie să ne odihnim și să fim pregătiți.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci pe care l-am început prost, mai ales pe partea de apărare. Am lăsat 44 de puncte până la pauză. Am început timorați, ne era frică de acest meci, pentru că niciodată nu este ușor să joci împotriva unei echipe care nu are nimic de pierdut. Ei au venit aici fără doi jucători. De când am aflat această veste, am încercat să fim concetrați doar pe meci, să nu ne gândim că va fi mai ușor. Este primul meci din semifinale, avem 1-0 și trebuie să fim mai buni în meciul al doilea. Ne-am bucura enorm de mult să avem spectatori, măcar la finală, dar până acolo trebuie să mai câștigăm două meciuri cu CSO Voluntari. În continuare nu am primit un răspuns din partea autorităților. Cred că și fanilor le este dor de un meci. Sperăm să primim un răspuns pozitiv și să organizăm un joc cu suporteri cât mai repede posibil.