Victorie în primul joc din semifinală, cu Steaua CSM EximBank

U-Banca Transilvania a întâlnit Steaua CSM EximBank București în primul meci al seriei semifinale, jocul disputându-se sâmbătă seara la Sala Polivalentă.

Meciul a început cu U-Banca Transilvania foarte inspirată în atac, în primele minute reușind să înscrie Watson, Barro și Kuti prin trei procedee diferite - lay-up, aruncări libere și, respectiv, de dincolo de semicerc. Steliștii au răspuns identic, prin Flowers, Falker și Darwiche, astfel că la jumătatea primei secvențe scorul era egal, 9-9.

Militarii au continuat să aibă tirul de la distanță bine reglat, Darwiche și Flowers nimerind ținta cu lejeritate, timp în care U-Banca Transilvania s-a chinuit să se apropie de inel pentru a puncta, prin Watson sau Drungilas. De altfel, jocul ”bărbătesc” de sub panouri i-a scos rapid din joc pe Barro, respectiv Zekovic, cu câte două faulturi.

Lapornik și-a făcut la rândul său încălzirea cu o treiță, l-a urmat rapid Watson și echipa noastră încheia primul sfert în avantaj, 24-21.

Triplele din debutul sfertului secund ale lui Kromah au avut ca răspuns insistența lui Luka Lapornik, însă U-Banca Transilvania a reușit să se desprindă la două posesii (30-24, min. 13). La culesul punctelor s-au înscris Drungilas și Rolland Torok și, întrucât bucureștenii au răspuns doar prin Marinov, diferența a continuat să crească (36-27, min. 16, time-out Steaua CSM EximBank).

În ciuda opoziției lui Zekovic, care a înscris de la distanță la reluare, U-Banca Transilvania a continuat să mărească ecartul, acesta atingând borna de zece puncte cu trei minute înainte de pauză, după un jump-shot marca Sakic (40-30). Militarii au continuat să arunce de afară, singurul procedeu cu care au putut să își crească zestrea de puncte, însă de partea noastră Rolland Torok a provocat mari daune sub panoul advers, păstrând diferența de zece puncte intactă până spre finalul reprizei (44-34, min. 18).

Giordan Watson a mai răsucit de câteva ori cuțitul în apărarea rănită a oaspeților, apropiind echipa noastră la 50 de puncte marcate (49-36, min. 19). Ultimul minut a fost presărat de faulturi și greșeli tehnice, Flowers și Watson trecând pe la linia de libere, însă fundașul nostru a fost imprecis și scorul pauzei era 49-39.

Diferența de pe tabelă se releva la pauză perfect în statistici, echipele fiind apropiate la toate procentajele (5/15 față de 6/15 la trei puncte, 12/18 față de 11/19 la libere), cu excepția aruncărilor din căciulă, unde U-Banca Transilvania avea un avantaj consistent (11/19 față de 5/13). De asemenea, baschetbaliștii noștri au fost mult mai energici sub panouri (25-12 la recuperări, cu 9-3 la cele ofensive), dar au și combinat mai eficient (12-8 la pase decisive). În mod firesc, U-Banca Transilvania avea 15 puncte înscrise pe recuperare ofensivă, față de două ale oaspeților. Un impact important în această stare de lucruri l-a avut, cu siguranță, faptul că pivotul bucureștenilor, Cătălin Baciu, a evoluat doar puțin peste trei minute în prima repriză, nereușind nicio recuperare în acest interval.

Imediat după pauză, steliștii au dat semnalul revenirii prin Fraseniuc, care a pus de unul singur cinci puncte în contul echipei sale, fiind ajutat imediat de Runkauskas cu o triplă și scorul s-a strâns la o singură posesie în doar 90 de secunde: 49-47. Chiar dacă Watson și Drungilas au replicat imediat, bucureștenii au continuat să arunce în disperare de la distanță și s-au ținut aproape.

Risipa de energie arătată de Rolland Torok ne-a adus 10 puncte în cont în 12 minute jucate, însă extrema noastră a acumulat rapid trei greșeli personale. La jumătatea secvenței, Steaua ștersese aproape tot deficitul, astfel că Mihai Silvășan s-a văzut nevoit să ceară timp de odihnă, pentru a face ceva în privința aruncărilor de trei puncte ale militarilor (56-55, min. 25). Echipa din capitală a bifat egalarea cu trei minute rămase de joc din sfertul al treilea, iar reușita de dincolo de semicerc a lui Fraseniuc a dus run-ul bucureștenilor la 12-3 (59-62, min. 28).

Au urmat două acțiuni consecutive ale lui Zeljko Sakic încheiate cu vizite la linia de libere, croatul readucând echipa noastră în avantaj, însă un dunk frumos al lui Baciu a setat startul ultimei secvențe cu un deficit de minus un punct pentru U-Banca Transilvania (63-64).

Ultimul sfert a debutat cu Barro și Kromah foarte inspirați în ofensivă și a continuat cu două triple ale lui Rasic și Torok, însă Marinov și Zekovic au ținut Steaua aproape (73-70, min. 35). Watson și Kromah, ultimul cu un dunk spectaculos cu tot cu opoziția cu fault a lui Negoițescu au desprins echipa noastră la 78-70, cu patru minute rămase din joc.

Rasic și Flowers au înscris de la distanță, răspândind emoții în sală și menținând distanța de 2-3 posesii între cele două echipe, pe măsură ce jocul intra în ultimele sale două minute (82-75). Jonte Flowers a continuat să fie imperial înscriind a patra sa triplă, însă Rasic a replicat cu un lay-up, iar Sakic a ajutat cauza cu două libere transformate cu 50 de secunde rămase de joc (86-79, time-out Steaua).

Soluția plănuită de oaspeți pentru ultimele atacuri a fost, cum altfel?, aruncarea de la distanță și faultul rapid la jucătorii noștri. Flowers a ratat, Watson și Sakic au înscris de la linia de pedeapsă și diferența a continuat să crească pe măsură ce timpul se scurgea. Deși a mai cerut un timp de odihnă pentru ultimele 19 secunde de joc, Steaua a abandonat meciul imediat după repunere și U-Banca Transilvania punctează prima în seria semifinală.

Meciul al doilea se va disputa luni, 21 mai, cu începere de la ora 20, la Sala Polivalentă.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Nu știu ce a făcut diferența astăzi, cred că am fost mai preciși decât ei în momentele importante. Am început foarte bine încă de la început, așa cum mi-am și dorit, i-am și derutat puțin cu zona noastră și am reușit să înscriem destul de multe puncte ușoare, am marcat în prima repriză 49 de puncte, ceea ce e foarte bine. Puteam fi la 15-16 puncte, dacă nu era acel fault tehnic și câteva lucruri elementare, însă am mers la pauză la zece puncte. Cred eu că după pauză ne-am relaxat puțin și am crezut că lucrurile vor fi mai simple, nu am intrat la fel de hotărâți să luptăm pentru fiecare posesie. Acest lucru ne-a costat, au venit peste noi, ne-au condus și a trebuit să muncim din greu ca să obținem victoria. Mă bucur că am fost puternici și am reușit să câștigăm, însă este doar un meci, nu am reușit nimic, dar mă bucur că am început cu dreptul. Trebuie să ne bucure unele aspecte ale meciului, însă cu siguranță ei vor veni de două ori mai motivați în al doilea meci, iar noi trebuie să fim pregătiți pentru asta!”

U-Banca Transilvania - Steaua CSM EximBank București 89-79 (24-21, 25-18, 14-25, 26-15)