Victorie în meciul cu Dinamo

U-Banca Transilvania a învins, pe teren propriu,  formația Dinamo București scor 96 - 89 (28-24, 27-17, 23-19, 18-29), într-un meci din etapa a 11-a a Ligii Naționale.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Un meci mai greu decât ne așteptam, evident, ni l-am făcut noi foarte greu după pauză, când am redus turația motoarelor, inexplicabil. Am mers la plus 21 de puncte, am făcut niște schimbări și intensitatea noastră a lăsat de dorit după aceea. Probabil ne-am așteptat ca ei să ne ofere victoria pe tavă, ne-am așteptat să cedeze când aveam 21 de puncte, însă știam că nu e cazul și ne-am făcut viața grea pe final. Victoria e victorie, mergem mai departe, însă mentalitatea pe care am arătat-o în repriza a doua mă nemulțumește și trebuie să lucrăm la asta, nu e prima oară când se întâmplă în acest sezon. Urmează cele mai importante meciuri ale acestei faze, ultimele trei, deplasare la Craiova, acasă cu Oradea și cu Sibiu, care vor fi decisive pentru configurația clasamentului înainte de Top 6. Suntem o echipă care ne dorim să terminăm pe primul loc și fiecare meci îl vom aborda numai și numai la victorie. Vreau să urez tuturor apropiaților echipei și apropiaților baschetului românesc Sărbători Fericite și un An Nou cât mai bun!”

U-Banca Transilvania - Dinamo București 96 - 89 (28-24, 27-17, 23-19, 18-29)