Victorie în meciul 3 cu Oradea

U-Banca Transilvania a învins în meciul al treilea al seriei cu CSM CSU Oradea, după un meci pe care l-a controlat în partea a doua.

Începutul de meci a fost perfect pentru băieții lui Marcel Țenter, însă orădenii au replicat prin Zeno, în formă de zile mari, astfel că la pauză oaspeții conduceau cu două puncte diferență.

Sfertul al treilea a fost foarte bun pentru U-Banca Transilvania, aportul ofensiv al lui Baciu fiind unul impresionant (19 puncte și 3 recuperări la panoul advers).

Ultimul sfert a consemnat o revenire solidă a oaspeților, însă aceștia nu au putut pune în pericol victoria.

Scorul seriei devine 2-1 pentru Oradea, iar meciul 4 se va disputa tot la Cluj, în Polivalentă, cu începere de la ora 20.15.

CASETA TEHNICĂ:

Thumbnail

U-Banca Transilvania - CSM CSU Oradea 79-70 (24-17, 10-19, 27-13, 18-21)

De la Oradea, Zeno a avut o seară excelentă. Acesta a reușit 30 de puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, o intercepție și un capac! Alături de el, pentru oaspeți au mai punctat Franklin 10, Barnette 9 (10 rec.), Mandache 8, Nuhanovic 6, Zupan 5, Pașca 2.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor secund:

Thumbnail

”Pentru noi, de acum înainte, fiecare meci e ca o finală. Trebuie să dăm tot ce avem mai bun în noi și promitem să mergem în fiecare meci doar la victorie. Cătălin Baciu a jucat astăzi un meci extraordinar, ne-a ajutat foarte mult, mai ales că a venit de pe bancă. Pe lângă punctele pe care le-a marcat a și închis foarte bine spațiul, îl felicit! Însă, încă nu am câștigat nimic, este doar un meci din această serie, deja suntem concentrați pentru jocul de vineri. Faptul că am jucat acasă, în fața a 6.000 de fani, ne-a ajutat foarte mult, s-a văzut că nici orădenii nu au mai avut aceiași precizie ca în meciurile de acasă. Am arătat că avem o mentalitate sănătoasă, care sper să ne aducă victoria și vineri”.