Victorie în derby-ul Transilvaniei. Mulțumim fanilor, ați fost senzaționali!

U-Banca Transilvania s-a impus în derby-ul Transilvaniei, cu CSU Sibiu, într-un meci în care s-a consemnat revenirea lui Vlad Moldoveanu în angrenajul echipei noastre, după o pauză de aproape două luni.

Un mare merit în această victorie îl are, fără discuție, publicul de la Sala Polivalentă, cei 4.000 de spectatori prezenți la meci purtându-i spre victorie pe băieții noștri! Mulțumim, ați fost la înălțime! Felicitări și galeriei oaspete, care și-a încurajat echipa pe tot parcursul meciului.

În ciuda unui start de meci mai bun pentru U-Banca Transilvania, care a condus cu 8-2 în debutul primului sfert, oaspeții au echilibrat rapid partida și s-a mers umăr la umăr până la pauza mare.

Ambele echipe au alternat pătrunderile tăioase cu șuturi spectaculoase de dincolo de semicerc, iar spectacolul a fost completat de cele două galerii și de publicul foarte animat.

La pauză, grație unei triple a lui Rašić în ultimele secunde, U-Banca Transilvania avea un avantaj fragil, 44-41.

La revenirea de la cabine, jocul a curs identic până la jumătatea ultimului sfert, când, parcă pe nesimțite, U-Banca Transilvania a acumulat un avantaj de 7-8 puncte, de care a tras până la final, pe fondul impreciziei sibienilor la aruncările libere.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal:

Thumbnail

”O victorie foarte muncită, mă bucur mult că am reușit să o obținem, mai ales că veneam după un meci pe care l-am pierdut cum l-am pierdut, unul pe care nu trebuia să îl pierdem, dar am făcut unele greșeli pe final și ne-au costat. Eram puțin cu moralul la pământ, însă avem jucători cu foarte mare experiență, care au înțeles ce înseamnă un meci de campionat cu Sibiul și au reușit să se motiveze sută la sută. Am fost tari din punct de vedere mental, chiar și în sfertul al treilea, când pivoții lor au reușit niște aruncări destul de grele de trei puncte, un lucru destul de neobișnuit mai ales la Cooper. Am fost tari mental și până la urmă adversarii au fost cei care au cedat. Îi felicit pe sibieni pentru meciul bun și pentru parcursul lor de până acum, din campionat, însă noi ne vedem de drumul nostru, mergem mai departe și abordăm fiecare meci la victorie. Mulțumesc și publicului din această seară, care a venit în număr mare și ne-a susținut tot meciul, a fost o atmosferă foarte frumoasă și cred că ne-au ajutat într-un procent destul de mare să câștigăm acest meci!
Pustozvonov a avut o chestiune mentală peste care a trecut, în ultimele cinci sau șase meciuri a avut evoluții din ce în ce mai bune. Acum, nu trebuie să ne așteptăm de la el să dea 27 sau 29 de puncte meci de meci, trebuie să așteptăm să fie foarte periculos de la linia de trei puncte, este un apărător foarte bun de cele mai multe ori și se încadrează bine, spun eu, în echipa noastră.
Vlad Moldoveanu își dorea foarte mult să reintre, el a lucrat foarte mult fizic în perioada aceasta, însă cu umărul drept nu a exersat aruncări. A fost foarte OK fizic, s-a văzut, de altfel, că a jucat un număr mare de minute fără nicio problemă.
Una dintre strategiile noastre a fost să atacăm mult pe Bogdan Popescu, știind că dacă acumulează faulturi, fără el le va fi mult mai greu. Chiar dacă nu a făcut repede cele cinci faulturi, nici în apărare nu a dat tot ce ar fi putut el mai bun, tocmai pentru a evita ieșirea din teren.
Și noi am jucat în rotație scurtă, ca și sibienii, dar sper că acum, când a revenit Vlad și când va reveni și Kuti să reintrăm într-o rotație mai normală, să putem să le dăm minute de odihnă și celor care au dus greul până acum. E dificil să joci mult meci de meci și de aceea nu trebuie să îi blamăm când mai au câte o zi proastă, toți sunt oameni și au zile proaste și zile bune. E important că atmosfera e foarte bună în echipă și suntem pe drumul cel bun. ”

U-Banca Transilvania - BC CSU Sibiu 91-80 (23-21, 21-20, 19-26, 28-13)

De la CSU Sibiu, au înscris Davis 4 (9 rec., 4 p.d.), Hardy 21 (5 rec., 2 p.d.), Paliciuc 2, Popescu 19 (4 rec., 1 p.d.), Lalovic 10 (3 rec.), Mijajlovic 16 (6 rec., 8 p.d.), Cooper 8 (5 rec., 1 p.d.).