Victorie în deplasare cu BC Mureș

U-Banca Transilvania a depășit în deplasare pe ABC Mureș Târgu Mureș, după un joc echilibrat mai ales în prima parte a sa.

Echilibrul din primul sfert s-a păstrat și pe durata celui de-al doilea, echipa noastră având  un ușor avantaj la pauză (36-39).

Debutul sfertului al treilea a fost unul extrem de prolific pentru Vlad Moldoveanu, acesta reușind să pună pe tabelă 12 puncte consecutive. Și aportul lui Aleksandar Rasic a fost unul consistent în cea de-a doua jumătate, acesta acumulând nouă pase decisive în această perioadă.

De remarcat jocul lui Tudor Gheorghe, care a fost folosit aproape 20 de minute, perioadă în care a acumulat 3 recuperări, două pase decisive și o intercepție.

ABC Mureș - U-Banca Transilvania 69-82 (23-22, 13-17, 17-20, 16-23)

Thumbnail

De la mureșeni s-au remarcat Barham 18, Djapa 16 și Martinic 13.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal:

Thumbnail

”A fost un meci frumos, pe care mă bucur că l-am câștigat, mai ales că noi veneam după o înfrângere destul de dureroasă cu echipa din Turcia în preliminariile Champions League. Îi felicit pe băieți pentru că au fost profesioniști și și-au făcut treaba până la capăt și au avut intensitatea și concentrarea necesare pentru a câștiga acest meci. Cum le-am spus și la începutul sezonului, trebuie să fim profesioniști și să ne facem treaba meci de meci, necontând că într-un meci joacă unul mai bine, iar în altul evoluează alții mai bine, important e ca echipa să evolueze bine și să reușească să câștige, pentru asta îi felicit! Vreau să le mulțumesc și suporterilor care au făcut deplasarea din Cluj, este important pentru noi să știm că o mână de oameni vin să ne susțină și în meciurile din deplasare!”