Victorie în Bănie pentru U-Banca Transilvania

U-Banca Transilvania continuă parcursul perfect din Liga Națională. Echipa clujeană a ajuns la șase victorii consecutive în campionat, după ce a învins-o în această seară pe SCM U Craiova. A fost 81-74 pentru băieții noștri, care se pregătesc acum de duelul cu Balkan Botegrad din FIBA Europe Cup.

Deși Porter Troupe a inaugurat tabela, startul de meci le-a aparținut oaspeților. David Vida a înscris pentru 3-6, apoi Patrick Richard ne-a ajutat să ne impunem ritmul. Americanul a dus scorul la 7-17, însă oltenii au limitatdin diferență. Chiar și așa, primul sfert se încheie cu U-Banca Transilvania în prim plan, 20-26.

În actul secund, Darko Planinic și-a desprins colegii la 27-34, apoi meciul a devenit și mai strâns. Combinațiile au funcționat pentru doljeni, iar Porter Troupe a pus probleme prin coșurile de la mare distanță. Pe finalul reprizei, același Troupe le-a instalat pe gazde în avantaj, 42-39.

Combatantele au mers cap la cap și la revenirea de la cabine. Avându-l pe Richard în mare formă, gruparea pregătită de Mihai Silvasan a mers de mai multe ori la șase puncte, dar Craiova nu a cedat. Tyler Laser a ieșit la rampă de fiecare dată, așa că după 30 de minute tabela indica 63-66.

În actul decisiv, Patrick Richard a luat disputa în propriile mâini și a copleșit defensiva adversarilor. La rândul sau, Donatas Tarolis a adus energie în spațiul de trei secunde și chiar a zguduit panoul pe final, 71-79, cu două minute rămase din confruntare. Din acel moment, Craiova nu a mai emis pretenții și s-a recunoscut învinsă.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania:

"Un meci greu, cu o echipă bună din Liga Națională. Am început foarte bine meciul, după care am avut 5-7 minute de insconstanță atât pe faza de atac, cât și pe faza de aparare, ceea ce a făcut să pierdem avantajul de 12 puncte. Știam că este o echipă care se bazează mult pe aruncări de 3 puncte și am permis niște aruncări ușoare. În repriza a doua am arătat consistența în joc și am avut o apărare precisă, care ne-a adus victoria. Pentru noi urmează un meci foarte important. Vom face tot ce ține de noi să fim recuperați 100% și să reușim să învingem echipa din Bulgaria pentru a ne asigura încă de pe acum locul în faza următoare a FIBA Europe Cup."

SCMU Craiova - U-Banca Transilvania 74-81 (20-26, 24-15, 19-25, 11-15)