imagine articol

Victorie facilă la Mureș

U-Banca Transilvania a câștigat fără emoții jocul din deplasare de la BC Mureș, contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale.

Cele două echipe veneau după perioade mai puțin faste, însă amploarea problemelor era complet diferită. Dacă U-Banca Transilvania cedase ultimele două jocuri, cu BC CSU Sibiu și Donar Groningen, pe fondul unor accidentări, cauzele declinului echipei mureșene erau mult mai complexe. Cert este că, pe lângă accidentările singurilor jucători străini - Jonathan Person și Dino Pita - BC Mureș nu s-a putut baza nici pe serviciile lui Santa Szabolcs și Alin Borșa, de asemenea cu probleme medicale.

Meciul se anunța, așadar, unul total dezechilibrat, unul în care BC Mureș a aliniat o garnitură compusă în mare parte din juniori.

Echipa noastră a pornit concentrată meciul și a început să puncteze aproape la fiecare atac. După primele trei minute și jumătate, Lapornik acumulase deja zece puncte și a fost retras pe bancă, pentru a-i lăsa loc lui Mureșan. După alte trei minute, a fost rândul lui Drungilas să îi lase locul lui Teir, astfel că forța ofensivă s-a mai înmuiat.

De cealaltă parte, Norbert Steff a jucat de unul singur, înscriind nu mai puțin de 20 de puncte în primele zece minute de joc, din cele 23 reușite de echipa sa. La prima pauză, U-Banca Transilvania avea un avantaj minor, de trei puncte.

Sfertul al doilea a debutat cu Steff sigilat de apărarea noastră, astfel că scorul s-a dezechilibrat rapid. Cu singura gură de foc astupată, Mureșul a traversat o perioadă seacă în primele trei-patru minute, iar diferența s-a dus rapid la peste zece puncte în favoarea U-Banca Transilvania. Până la urmă tot Steff a dezghețat jumătatea mureșeană de tabelă, înspre mijlocul sfertului, însă ritmul ofensiv al gazdelor suferea.

Kuti a marcat punctul cu numărul 50 cu câteva secunde înainte de pauză, iar diferența de pe tabelă se apropia de pragul 20 de puncte.

Intențiile lui Mihai Silvășan au fost clare încă de la pauză - să își odihnească pe cât de mult posibil jucătorii de bază (Giordan Watson nici măcar nu s-a echipat, iar Ousmane Barro nu a intrat deloc în primele 20 de minute), pentru a le acorda minute tinerilor. Aceștia și-au făcut treaba, toți trecându-și numele pe lista marcatorilor până la pauză.

Sfertul al treilea a debutat cu un galop ofensiv pentru U-Banca Transilvania, timp în care Mureșul a rămas cu motoarele calate. Indiferent de formula trimisă în teren de Mihai Silvășan, uneori chiar fără pivoți, echipa a continuat să înscrie și să se apere agresiv. Când ecartul s-a apropiat de 30 de puncte, Barnabas Szaszgaspar a cerut timp de odihnă (min. 25, 38-66).

Jocul a curs în aceași direcție, tinerii jucători ai ambelor echipe reușind în câteva rânduri să ridice publicul în picioare cu realizări curajoase.

Pentru U-Banca Transilvania s-a consemnat astfel un mic respiro înaintea unei perioade extrem de dificile, care va culmina cu turneul Final 8 al Cupei României.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Chiar îmi pare rău pentru situația care este la Mureș și le doresc din toată inima să își revină, să găsească soluții și să continue baschetul mureșean, în ultimii 10 sau 12 ani a fost o echipă puternică. Mă bucur foarte mult că am putut să dau multe minute jucătorilor tineri, toți au jucat peste 25 de minute, au făcut-o bine și îi felicit pentru asta. Pentru noi, urmează o perioadă foarte grea de două săptămâni, cu șase meciuri - două în FIBA Europe Cup, unul în campionat și trei în Cupa României - sperăm noi să jucăm trei meciuri în Cupă și să le câștigăm. Focusul nostru de acum este ca în play-off, orice meci pierdut cântărește foarte mult în respectiva competiție”.

ANDERS ABU TEIR, jucător U-Banca Transilvania:

”Mă bucur foarte mult că am reușit absolut toți juniorii să jucăm peste 25 de minute fiecare. Încet-încet, trebuie să ne obișnuim să jucăm astfel de meciuri, să se poată conta pe noi și în meciuri mai dificile, nu doar ca acesta. Îi felicit și pe coechipierii mei, mă bucur și pentru mine, a fost un meci bun. De asemenea, sper să se rezolve problemele Mureșului, am foști coechipieri aici și mă bucur pentru ei că prind minute, ca și noi”

BC Mureș - U-Banca Transilvania 62-101 (23-26, 11-26, 13-31, 15-18)