imagine articol

Victorie de senzatie cu Bulgaria!

Echipa nationala de seniori a Romaniei, cu Mihai Silvasan in mare forma, a invins astazi Bulgaria la Varna, scor 77-74 (19-20 5-24 27-16 23-17), dupa un meci in care a condus in cea mai mare parte a timpului. Meciul a debutat sub semnul echilibrului, primul sfert incheindu-se cu un usor avantaj pentru romani, 20-19. Sfertul secund a fost unul de vis pentru echipa noastra, aceasta reusind sa tina puternica ofensiva a bulgarilor in doar 5 puncte marcate, scor 24-5.Repriza a doua a fost una in care bulgarii au alergat incontinuu dupa egalare, care a si venit, in minutul 36 (64-64). Sangele rece al echipei noastre a facut, insa, ca pe final Romania sa fie victorioasa.Mihai Silvasan a fost una dintre principalele guri de foc ale tricolorilor, el reusind 21 de puncte (3x3), 8 recuperari si 4 pase decisive in 28 de minute jucate, fiind al doilea marcator si cel mai bun recuperator al echipei noastre.Catalin Baciu nu a evoluat in aceasta partida. Urmatorul meci pentru Romania, ultimul, va fi in compania Islandei in deplasare, in 16 august.