Victorie cu Timișoara în ultimul meci al sezonului regulat

U-Banca Transilvania a întâlnit vineri după-masa pe BC SCM Timișoara, în cadrul ultimei etape a sezonului regulat al Ligii Naționale. Dacă pentru echipa noastră, rezultatul nu avea cum să schimbe poziția în clasament, Timișoara avea nevoie de victorie pentru a se poziționa cât mai bine în perspectiva fazei Top 6. Victoria era, însă, una foarte importantă pentru echipa noastră, întrucât în această a doua fază a campionatului se intră cu rezultatele înregistrate în prima.

Primele puncte au fost înscrise de echipa noastră, însă un run de 10-0 al oaspeților a evidențiat o perioadă de secetă în ofensivă pentru băieții lui Mihai Silvășan. Încet-încet, U-Banca Transilvania a intrat în joc, mai ales pe fondul combinațiilor frumoase ale lui Watson cu oamenii mari, Barro și Sakic. Cei doi au fost, de altfel, singurii marcatori până în minutul 8, când Adomas Drungilas a fructificat o pasă frumoasă a lui Zeigler (15-20).

Primul sfert avea să consemneze doar trei marcatori pentru echipa noastră, toți trei jucători pe poziții mari: Sakic 10 puncte, Barro 7 și Drungilas 2. Timișoara înregistra la prima pauză un avantaj de două posesii, 19-25.

Secvența secundă a fost una prolifică în prima parte pentru Adrian Diaz, timișoreanul înscriind șase puncte consecutive pentru echipa sa. Mihai Silvășan a sesizat pericolul și a solicitat timp de odihnă, pentru a face ajustările necesare în defensivă (25-31, min. 13).

Baschetul s-a încâlcit, au apărut deciziile contestate, atacurile fragmentate, dar tot oaspeții au fost cei care au profitat, mărindu-și ecartul la peste zece puncte (28-39, min. 15). Watson a pus trei puncte în coș, după o pătrundere oprită prin fault, apoi a combinat cu Barro și diferența a ajuns la jumătate, forțându-l pe Tudor Costescu să ceară timp de odihnă (33-39, min. 17).

La reluare, Drăgușin și Jeremic au punctat fără replică din partea jucătorilor noștri, astfel că a trebuit ca Mihai Silvășan să oprească jocul din nou (33-43, min. 18). Apărarea U-Banca Transilvania a fost apatică în continuare, atacul lipsit de inspirație, astfel că Timișoara și-a continuat marșul și a înscris punctul cu nr. 50 cu un minut înainte de finalul perioadei.

Până la pauză, Adomas Drungilas a punctat de trei ori de la linia de libere și a înscris și un layup, tăind deficitul la un suportabil zece puncte la pauză, 40-50.

La revenirea de la cabine, Lassan Kromah a revigorat jocul ofensiv al echipei noastre, după o primă repriză în care a evoluat șters. Acesta a înscris opt puncte în cinci minute de joc, aducând echipa noastră la o singură posesie la mijlocul sfertului al treilea, scor 53-56.

În ciuda efortului depus sub panouri de către pivoții noștri, vizibil în numărul mare de faulturi (Drungilas 4, Torok 3, Barro 3), echipa noastră a avut reale probleme la recuperare, timișorenii dominând copios zona vopsită.

Ori de câte ori U-Banca Transilvania s-a apropiat și a forțat egalarea, bănățenii au găsit soluții să stea în față, chiar dacă ecartul s-a micșorat în continuu. Ultimul sfert avea să înceapă cu oaspeții având un fragil avantaj de două puncte, 70-72.

În chiar primul atac al sfertului al patrulea, Kromah a pus echipa noastră în avantaj cu o triplă, pentru prima oară după debutul jocului. Timișoara a revenit, însă nu a reușit să se desprindă, astfel că la mijlocul secvenței Watson a adus din nou echipa noastră în față de la linia de libere. Tudor Costescu a cerut timp de odihnă, mai mult pentru a protesta decât pentru a-și instrui elevii, brigada de arbitri fiind nevoită să îl elimine din sală pe tehnicianul bănățenilor (79-78, min. 36).

Echipa noastră a fructificat aruncările libere provenite din faultul tehnic, dar și atacul, astfel că pentru prima dată U-Banca Transilvania avea două posesii avantaj: 84-78, min. 37. Ionuț Drăgușin și-a păstrat calmul la linia de libere, iar Mihai Silvășan a cerut timp de odihnă, pentru a stabili detaliile ultimelor minute de joc (84-80, min. 37).

Diferența s-a păstrat în următoarele două minute și jumătate, banca oaspeților solicitând timp de odihnă cu 27 de secunde rămase de joc, pentru a forța o egalare (scor 90-86).

Kuti l-a trimis pe Calotă la linia de pedeapsă, timișoreanul a împărțit aruncările, iar Mihai Silvășan a preferat să lungească atacul cât de mult. Zeljko Sakic a fost faultat, într-un târziu, a înscris la rândul său doar una dintre aruncări, iar Calotă a profitat de apărarea largă a echipei noastre și a înscris de la distanță, pentru a apropia echipa sa la un singur punct.

U-Banca Transilvania a cerut timp de odihnă pentru a gestiona cele nouă secunde rămase de joc (91-90, min. 40). Watson a fost faultat rapid de Calotă, care a ieșit cu cinci greșeli personale, româno-americanul a înscris doar o aruncare și Kromah a fost nevoit să faulteze la Mijajlovic, ieșind la rândul său pentru cumul de faulturi. Sârbul, deși a avut posibilitatea egalării, a ratat o liberă cu cinci secunde rămase de joc și banca noastră a cerut ultimul timp de odihnă (92-91, min. 40).

Sakic a fost faultat rapid, croatul a ratat la rândul său o liberă și oaspeții au avut trei secunde și atac, dar aruncarea lui Igor Mijajlovic nu și-a găsit ținta și U-Banca Transilvania încheie sezonul regulat cu o victorie, obținută în urma recuperării unui deficit consistent, de 17 puncte.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”A fost un meci foarte dificil, mai ales din punct de vedere defensiv. Ofensiv a fost bine, am avut 93 de puncte marcate, însă această echipă se poate apăra mult mai bine de atât, am demonstrat-o de atâtea ori, însă de multe ori nu am avut intensitatea necesară. Din nou, mă bucur că jucătorii au dat dovadă de caracter, s-au luptat și am reușit să câștigăm, ceea ce până la urmă e foarte important. Însă, dacă vrem să avem un parcurs cât mai bun și să câștigăm campionatul, jocul trebuie să fie mult mai bun, cel puțin din punct de vedere defensiv. Cu siguranță, începutul nostru nu a fost unul bun, am luat până la pauză 50 de puncte, ceea ce e enorm! La fiecare atac, ei reușeau să înscrie, am discutat cu băieții la pauză despre asta și, deși nici în repriza a doua nu a fost perfect, a fost mai bine. Avem un campionat cu echipe bune, în care patru sau cinci pot emite pretenții la titlu, echipele din Top 6 au loturi valoroase, jucători valoroși ca individualități și pot emite pretenții”

U-Banca Transilvania - BC SCM Timișoara 93-91 (19-25, 21-25, 30-22, 23-19)