Victorie cu Phoenix Galați și în meciul 2 al seriei

U-Banca Transilvania a întâlnit CS Phoenix Galați în cel de-al doilea meci al sfertului de finală, joc disputat vineri după-masă în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Băieții lui Mihai Silvășan au început în forță meciul, dornici să nu îi lase pe gălățeni să își facă speranțe. U-Banca Transilvania a plimbat rapid mingea, atât pe contratac, cât și în pozițional, defensiva moldovenilor fiind surprinsă aproape la fiecare fază. La jumătatea primei secvențe, deja se consemna 13-3 și Florin Nini ceruse un timp de odihnă, însă fără niciun efect pe tabelă. Jocul a continuat în același sens până la prima pauză, scorul luând proporții: 22-7.

Abia când Mihai Silvășan a început să adâncească rotația au dat gălățenii semne de viață, iar două atacuri încheiate cu turn-over au forțat banca noastră să ceară timp de odihnă (30-21, min. 15).

La reluarea jocului, cele două echipe au pus în scenă o suită de bâlbe, nivelul calitativ al baschetului fiind destul de scăzut. S-a înscris puțin, din faze chinuite sau de la linia de libere, iar Phoenix a încercat să se apere mai agresiv și să împiedice cât mai mult construcția băieților noștri.

Încet-încet, U-Banca Transilvania a început să înscrie din nou și lucrurile păreau să reintre pe făgașul normal, însă o triplă a lui Gugino l-a enervat pe Mihai Silvășan suficient de tare încât să ceară un timp de odihnă (40-32, min. 19). Până la pauză, și Florin Nini a folosit cel de-al doilea timp de odihnă, dar o triplă a lui Watson pe sirenă a făcut ca deficitul oaspeților să nu se mai micșoreze (44-36).

La pauză, statisticile arătau echipa noastră superioară la mai toate capitolele: recuperări (25-18), pase decisive (14-7) și procentaje (60%-42% la două puncte, 87%-61% la libere). Oaspeții aveau un ușor avantaj la mingi pierdute (7-6), intercepții (1-4) și procentaj de la distanță (21%-22%).

Phoenix a început în forță repriza a doua și a strâns scorul la doar două posesii și a menținut distanța (44-40 în min. 21, 46-42 în min. 23, 49-45 în min. 24). Drungilas, Watson și Rasic au pus rapid șapte puncte pe tabelă și U-Banca Transilvania s-a distanțat din nou (56-45, min. 26).

Imprecizia de la distanță a lui Lapornik și deciziile neispirate sub panou luate de Drungilas au făcut ca și ultimul sfert să fie abordat cu un avantaj destul de fragil pe tabelă: 61-54.

În primele patru minute ale ultimei secvențe, Galațiul a reușit să înscrie doar două aruncări libere, dar nici U-Banca Transilvania nu a fost o mașină de marcat (65-56, min. 34).

Rasic a rupt jocul cu o aruncare de la distanță, Torok a completat rapid zestrea cu un un lay-up și antrenorul moldovenilor a cerut rapid timp de odihnă (72-60, min. 37).

Mihai Silvășan a folosit timpul rămas pentru a acorda minute și jucătorilor mai puțin folosiți, dar scorul nu s-a strâns, tabela indicând la final 78-64.

U-Banca Transilvania a câștigat, așadar, meciul al doilea al seriei cu Phoenix Galați, serie care se mută pe malul Dunării. Meciul 3 va avea loc în 8 mai și cel de-al patrulea, dacă va fi cazul, în 10 mai.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”Un meci pe care, până la urmă, am reușit să îl câștigăm, unul mai prost din punctul meu de vedere decât prima partidă. Deși am început foarte bine jocul, cu primii cinci jucând un baschet de calitate, ne-am distanțat cred că la 15-20 de puncte, nu am lăsat recuperări ofensive, nu am făcut turn-over-uri, am jucat un baschet bun. În prima jumătate a sfertului al doilea am început să ne relaxăm și asta ne-a costat. În trei sferturi am permis 16 recuperări ofensive, ceea ce este foarte mult, deși Galațiul sunt o echipă foarte bună la acest capitol, însă noi ne-am propus ca scop clar să limităm acest număr de recuperări ofensive, nu am reușit. Per total, și astăzi ne-am creat foarte multe posibilități de a înscrie, însă nu am avut procentaje deloc bune, shooterii noștri importanți au avut o zi mai proastă, însă am câștigat și asta este cel mai important. Mergem la Galați să încercăm să câștigăm primul meci”.

U-Banca Transilvania - Phoenix Galați 78-64 (22-7, 22-29, 17-18, 17-10)