Victorie cu Energia Targu Jiu

U-Banca Transilvania - Energia Tg. Jiu 92-72 (25-11, 25-22, 30-13, 12-26)Marcatori:U-Banca Transilvania: Millage 20 (3 rec., 2 p.d., 1 int.), Barnette 17 (5 rec., 1 capac), Silvasan 15 (6 rec., 5 p.d., 1 int.), Mandache 13 (2 rec., 1 p.d., 2 int.), Hargrove 12 (6 rec., 5 p.d., 2 int.), Lalovic 7 (3 rec., 3 p.d., 2 int.), Cuic 6 (4 rec., 3 p.d., 3 int.), Baciu 2 (1 rec., 1 p.d., 1 int.), Jucan (2 rec., 1 p.d., 1 int.). Au mai jucat Kuti si Gheorghe. Energia: Milosevic 19, Darby 17, Watson 9, Troupe 7, Kremen 7, Karpelesz 5, Aktas 2, Turner 2.

Marcel Tenter: "Ma bucur pentru victorie, dar nu sunt multumit pentru sfertul al patrulea. Mentalitatea noastra trebuie sa ramana constanta pe tot parcursul meciului si nu este acceptabil din punctul meu de vedere sa aratam asa in sfertul al patrulea si trebuie sa corectam acest lucru. Din punct de vedere colectiv, am jucat in sfarsit mai aproape de viziunea mea de joc si ma bucur ca baietii simt pe pielea lor sa joace in maniera asta. Este o victorie care ne ajuta, insa nu s-a intamplat nimic deosebit, este un inceput, trebuie sa ramanem pe acest drum in continuare. Am aratat astazi ca putem juca si asa, daca vom ramane in continuare pe acest drum va fi bine".Curtis Millage: "Am avut antrenamente foarte bune pe parcursul saptamanii, cu multa distractie si intensitate, iar in joc am executat ceea ce ne-a cerut antrenorul. In ultimul sfert nu am avut un joc prea grozav, nu suntem multumiti si stim ca trebuie sa ne intoarcem la antrenamente si sa muncim din greu. Speram sa reusim si prima victorie in EuroChallenge, este ultimul meci din competitie si cred ca putem sa il castigam. In ceea ce priveste adversarul nostru din aceasta seara, pot spune ca au un sezon excelent, s-au descurcat foarte bine in EuroChallenge si imi place ce au construit acolo, insa in aceasta seara victoria a fost a noastra. Au luptat foarte intens si ei, insa noi am avut mai multe aruncari, cred ca aici se reduce totul, am avut o miscare buna a mingii, un baschet de calitate. Eu cred in noi, cred ca putem castiga orice meci, am crezut asta inca de cand am venit si am crezut si cand am avut opt infrangeri consecutive. Nimic nu este gata inca, eu cred in noi, cred in antrenorul nostru, dansul crede in noi ca echipa, trebuie sa continuam sa avem incredere unii in altii, exact ca in aceasta seara".