Victorie cu CSM CSU Oradea în prima etapă a returului Top 6

Debutul returului fazei Top 6 a adus la Cluj campioana en-titre CSM CSU Oradea, într-un joc fără importanță pentru locul în clasament ocupat de U-Banca Transilvania, însă important pentru ambii antrenori din punct de vedere tactic.

Lipsa mizei și-a pus amprenta asupra debutului de meci, ambele echipe părând ușor paralizate, cu diferența că U-Banca Transilvania a tratat cu relaxare ambele faze, în timp ce oaspeții au fost preocupați mai ales de ofensivă. Tabela s-a dezechilibrat repede, astfel că arăta 3-11 în minutul 3 și 5-14 după încă un minut.

Doar timpul de odihnă cerut de Mihai Silvășan la mijlocul sfertului a repus lucrurile pe făgașul normal, până la prima pauză diferența revenind la două posesii.

În primele două minute ale sfertului secund, Torok a egalat de unul singur Oradea la 28, fiind prima situație de egalitate de la începutul jocului.

Ambele echipe au început o adevărată sarabandă de scheme noi și apărări schimbate permanent, semn că ambii antrenori au abordat meciul cu gândul mai degrabă la play-off. Tot Oradea a fost, însă, cea care a fost la conducerea jocului, astfel că și la pauză oaspeții aveau același avantaj de două posesii.

Sfertul al treilea a fost ceva mai gustat de public, mai ales că schimbările de lider și egalitățile au fost prezente cu prisosință în jumătatea a doua a perioadei. O aruncare de la distanță a lui Dykes în ultima secundă de atac a făcut ca la intrarea în sfertul patru să avem un punct avantaj.

Ultima perioadă de joc a fost controlată autoritar de U-Banca Transilvania, care a crescut ritmul, mingea a circulat cu viteză mai mare, capcanele s-au înmulțit și diferența pe tabelă a crescut fără oprire, în ciuda variantelor puse în teren de oaspeți.

U-Banca Transilvania învinge pentru a cincea oară în acest sezon campioana CSM CSU Oradea, acumulând 21 de succese în campionat.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”Nu am fost absolut deloc mulțumit de evoluția din prima repriză, am reușit, între ghilimele, să luăm 49 de puncte. Este inadmisibil să joci cu o echipă ca Oradea și să îi lași în prima repriză să marcheze atâtea puncte! Nu zic că nu sunt ei buni, însă nivelul nostru de agresivitate și concentrare a lăsat de dorit. Sunt mulțumit, însă, de atitudinea și mentalitatea noastră de după pauză, am încasat doar 26 de puncte în a doua repriză. Acesta este dezideratul nostru, ca atunci când avem zile proaste și nu putem să băgăm mingea în coș, să avem această intensitate în apărare, să oprim echipele să marcheze multe puncte. Fiecare minut din fiecare antrenament și fiecare meci trebuie să le tratăm cu profesionalism, să nu lăsăm lucrurile să treacă pe lângă noi fără să învățăm ceva din ele și fără să avem o atitudine care să ne facă mai buni. Dacă reușim să avem această atitudine, atunci vom fi bine înainte de Play-off”.

U-Banca Transilvania - CSM CSU Oradea 89-75 (23-28, 19-20, 22-15, 25-12)