imagine articol

Victorie ”cu casa închisă” cu Rovinari

U-Banca Transilvania a trecut de dificilul examen din etapa a 18-a, cu Energia Târgu Jiu. Elevii lui Marcel Țenter au câștigat meciul cu scorul de 82-75 (24-18, 17-23, 25-13, 16-21), controlând jocul pe cea mai mare durată a sa. Revenirea de final a gorjenilor a fost una insuficient de intensă, astfel că U-Banca Transilvania își trece în cont cea de-a 13-a victorie.

La partidă au asistat 2.850 de spectatori, jocul disputându-se cu casa închisă, biletele epuizându-se cu 30 de minute înainte de fluierul de start.

CASETA TEHNICĂ:

Thumbnail

De la oaspeți, au înscris Horne 21, Radosavljevic 15, Mack 14, Diggs 7, Guțoaia 6, Eziukwu 5, Aktas 5, Andrei 2.

MARCEL ȚENTER, antrenor principal:

Thumbnail

”Fiecare meci este important și fiecare victorie este importantă în această fază, pentru ocuparea unei poziții cât mai bune. Ne bucurăm pentru această victorie, însă nu suntem fericiți pentru ultimul sfert, mai degrabă ultimele trei minute, când ne-am văzut câștigători și mie nu îmi place acest lucru, consider că este o lipsă de profesionalism. Am reușit să oprim ofensiva lor, în special în sfertul al treilea și faptul că nu au reușit să înscrie puncte ușoare a fost important. Cred că sfertul al treilea a fost cheia meciului și, desigur, evoluția pe alocuri sclipitoare a lui Kyndall Dykes. Pentru noi, este foarte important în acest moment să câștigăm fiecare meci, dar ne interesează la fel de mult jocul nostru, vrem ca fiecare jucător să știe, să simtă care îi este locul în echipă”.