Victorie convingătoare în primul meci cu KB Rahoveci

U-Banca Transilvania nu a întâmpinat probleme în primul meci din dubla cu KB Rahoveci. Formația noastră a obținut o victorie clară în Kosovo, scor 98-73 . Returul va avea loc săptămâna viitoare, la BTarena.

Mihai Silvășan i-a trimis pe teren din primul minut pe Kerron Johnson, Anton Rotaru, Patrick Richard, Donatas Tarolis și Darko Planinić. Gruparea clujeană s-a instalat repede la conducere, astfel că după aproape două minute tabela indica 0-5. Kosovarii au înscris patru puncte la rând, dar U-Banca Transilvania și-a impus ritmul.

Darko Planinić nu a avut adversar sub panou, în timp ce Donatas Tarolis a fost găsit adesea perfect în spațiul de trei secunde. Combinațiile ne-au ieșit ca la carte, iar Patrick Richard a marcat pentru 6-18. Rahoveci a scuturat plasa de două ori de la mare distanță, însă alb-negrii și-au adjudecat primul sfert la 8 puncte diferență, 14-22.  Planinić și Tarolis și-au continuat evoluțiile la înălțime, în timp ce Richard a oferit dinamism în atac. Americanul ne-a desprins chiar la 21 de puncte, pe finalul primei reprize.

Lucrurile au rămas neschimbate în partea secundă. U-Banca Transilvania nu le-a dat nicio șansă adversarilor și s-a distanțat de mai multe ori la 30 de puncte. Meciul i-a permis lui Mihai Silvășan să utilizeze tinerii, astfel că Anton Rotaru, Toma Lungoci sau Ștefan Grasu au bifat minute pe parchet. Rareș Uță a intrat foarte bine în partidă, contribuind cu puncte înscrise pe recuperare, dar și cu un capac extrem de spectaculos.

Donatas Tarolis a izbutit 20 de puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive. Darko Planinić a strâns 19 puncte, 4 recuperări și un assist, pe când Patrick Richard a totalizat 14 puncte, 8 pase decisive și 4 recuperări. Artis Ate a adăugat 12 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive. La rândul său, Rareș Uță a strâns 10 puncte în numai 13 minute de joc.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”Sunt bucuros că am câștigat. Scorul a fost în favoarea noastră și am decis să îi introduc pe tinerii crescuți în academia noastră. Sunt mulțumit de mentalitatea pe care am avut-o în această partidă, deoarece am tratat jocul la modul serios, în special că nu cunoșteam echipa adversă. M-au mulțumit jucătorii de bază, care s-au luptat și au făcut o treabă bună.

Avem prima șansă la calificare, iar meciul următor se joacă la Cluj-Napoca. De asemenea, am văzut lucruri bune la Rahoveci, fanii lor au umplut sala. Îi felicit pentru prima participare în FIBA Europe Cup și le urez multă baftă.”

DONATAS TAROLIS, jucător U-Banca Transilvania:

”A fost un meci bun pentru noi. Am abordat întreaga partidă cu energie. Am respectat indicațiile antrenorului și totul a ieșit grozav.Colegii m-au ajutat să fiu cel mai bun marcator în acest joc. Am jucat în forță, însă acum trebuie să ne concentrăm pe următorul meci.”

KB Rahoveci - U-Banca Transilvania 73-98 (14-22, 14-24, 19-33, 26-19)