Victorie categorică în primul meci din Play-Off, cu Phoenix

U-Banca Transilvania și Phoenix Galați au dat startul Play-Off-ului Ligii Naționale, într-un meci ce s-a disputat miercuri după-amiaza la Sala Polivalentă.

Cele două echipe veneau după perioade diferite. Dacă U-Banca Transilvania a avut o fază Top 6 cu suișuri și coborâșuri, reușind in ultima etapă să acapareze prima poziție în clasament, Phoenix Galați a pierdut în ultima etapă poziția de fruntașă în grupul echipelor poziționate pe 7-12.

Meciul a început sub semnul echilibrului, însă două ”triple” ale lui Aleksandar Rasic au distanțat echipa noastră, oaspeții solicitând rapid primul timp de odihnă (12-6, min. 4). Atacul nostru a continuat să mestece defensiva gălățeană ca pe o mămăligă și să elibereze oameni fie pentru șut, fie sub panou. Watson a dus scorul la 19-12 cu un șut de dincolo de semicerc, iar apărarea noastră a avut un joc solid, gălățenii punând puncte în coș cu destulă dificultate. Un atac prelungit al moldovenilor a făcut ca prima secvență să se încheie cu un avantaj sub zece puncte pentru echipa noastră (30-21).

U-Banca Transilvania a început în forță secvența secundă, Lapornik și Torok numărând din trei în trei și ducând rapid diferența peste pragul de zece puncte. Silvășan a început să adâncească rotația, iar oaspeții au profitat și au strâns rapid scorul (41-34, min. 14). A venit rândul lui Kromah să tureze motoarele, americanul fiind omniprezent în următoarele minute. Contribuția sa consistentă în ambele faze ale jocului au făcut ca la pauză ecartul să fie unul deja considerabil (58-42).

Diferența de pe tabelă era construită în prima repriză din precizia aruncărilor, celelalte capitole fiind echilibrate. U-Banca Transilvania a avut 7/12 la trei puncte, față de 1/7 în dreptul Galațiului, în timp ce raportul recuperărilor (15-16) sau al paselor decisive (13-12) nu revelau vreo diferență.

Phoenix a încercat să renască în debutul sfertului secund prin câteva aruncări de la distanță, însă s-a ales praful de tentativa lor. Oaspeții nu au reușit să înscrie deloc în primele două minute și jumătate, scorul fiind deja disproporționat când Florin Nini a cerut timp de odihnă (64-42, min. 23). Până la mijlocul secvenței, moldovenii au avut o singură reușită din acțiune, o recuperare bâlbâită în coș de Gugino (71-46, min. 25). Până la finalul sfertului, oaspeții au început să pună ceva mai lejer mingea în coș, preocuparea pentru defensivă a jucătorilor noștri nemaifiind la cele mai înalte cote. Rasic a închis secvența cu o aruncare de la distanță pe sirenă (79-56).

Ultimul sfert a fost unul în care parcă ambele echipe au fost cu gândul mai mult la meciul doi, problema învingătoarei nemaipunându-se. Mihai Silvășan a încercat să împartă cât mai bine timpul de joc, în așa fel încât nimeni să nu aibă mult peste 20 de minute petrecute pe teren.

Ideea lui David Vida de a pune o minge de la distanță pentru un alley-oop al lui Kuti a fost foarte inspirată, stârnind aplauzele publicului (96-68, min. 39). O fază mai târziu, a fost rândul lui Vida să fie servit frumos de Mureșan dar mai apoi, în ciuda unor șanse deschise, U-Banca Transilvania nu a reușit să atingă suta dorită din tribune.

Meciul al doilea al seriei va avea loc vineri, 4 mai 2018, cu începere de la ora 18, în Sala Polivalentă, fiind transmis în direct pe canalul de Youtube FRB Tv.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Chiar nu contează diferența, m-a mulțumit jocul, în mare, m-a mulțumit că am fost concentrați din primul minut, însă, așa cum le-am spus băieților în vestiar, în Play-Off niciun meci nu seamănă cu celălalt. Astăzi pot fi 30 de puncte pentru noi, peste două zile Galațiul poate arăta cu totul altfel și să ne pună mari probleme. Orice relaxare a noastră, orice neatenție ne poate trage înapoi. Nu ne dorim asta, vrem să fim ca roboții în acest moment, să venim la sală și să ne facem treaba și să plecăm acasă mulțumiți după fiecare meci”.

U-Banca Transilvania - Phoenix Galați 98-69 (30-21, 28-21, 21-14, 19-13)