U-Banca Transilvania se califică în sferturile de finală ale Cupei României

U-Banca Transilvania a obținut o victorie în primul meci disputat pe teren propriu în actuala stagiune. Formația noastră s-a impus și în returul cu Steaua București, scor 97-92. În jocul precedent, alb-negrii au câștigat cu 87-69.

Campioana României s-a despărțit în aceste zile de Toni Katić, astfel că rolul de conducător de joc i-a revenit tânărului David Lăpuște. În echipa de start s-au mai regăsit Karel Guzman, Elijah Stewart, Ștefan Grasu și Andrija Stipanović. Steliștii ne-au surprins în debut, iar Vragović ne-a turnat plumb în picioare prin aruncările sale perfecte. De asemenea, Djurić și-a făcut simțită prezența în primele minute, astfel că roș-albaștrii au condus cu 32-21 după 10 minute.

În actul secund, Patrick Richard și Andrija Stipanović au furnizat puncte. De asemenea, Luca Colceag a impresionat din nou de pe banca de rezerve și a reușit să învingă defensiva Stelei. Am preluat chiar conducerea, 47-43, dar baschetbaliștii lui Eugen Ilie au egalat la pauză, 47-47. Repriza secundă s-a derulat cu U-Banca Transilvania în prim plan. Elijah Stewart a fost eficient pe teren și ne-a ajutat să conducem cu 73-62 la finalul sfertului trei. Militarii nu au renunțat la luptă și s-au luptat să egaleze în actul decisiv, însă gazdele au gestionat mai bine situația, iar triplele lui Diaby și Guzman au pus capăt încleștării.

Luca Colceag, jucător U-Banca Transilvania

Suntem fericiți cu această victorie, deși am început timid. Ne-am dat drumul la joc în sfertul doi. I-am oprit atunci, ei au înscris doar 15 puncte. La fel am făcut și în sfertul al treilea și cred că acolo s-a făcut diferența. Acesta a fost avantajul nostru. Mă simt tot mai bine la Cluj, mi-a plăcut și atmosfera. Acum urmează să începem campionatul, tot împotriva Stelei, și sperăm să câștigăm.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci care a început prost din partea noastră. Parcă eram în curtea școlii, la un meci de recreație. Am lăsat 32 de puncte în primul sfert, ceea ce este enorm de mult. La fiecare pauză eram bătuți la acțiunile 1 la 1. Ne-am revenit în următoarele sferturi, apărarea făcând diferența. Nu s-a pus problema învingătoarei la final. Le-am spus și băieților la început, nu era vorba despre calificare. Calificarea era deja asigurată, dar conta felul cum evoluăm. Trebuie să avem o mentalitate mai bună și să încercăm să progresăm de la meci la meci. Astăzi, în primul sfert, nu am făcut-o și nu am jucat un baschet calitate.