U-Banca Transilvania o învinge fără drept de apel pe CSM Ploiești

U-Banca Transilvania rămâne neînvinsă în campionat și după etapa cu numărul XIV. Formația noastră a învins-o fără drept de apel pe CSM Petrolul Ploiești într-un joc desfășurat sâmbătă seara la BTarena. În absența lui Mihai Silvășan, baschetbaliuștii noștri au făcut instrucție cu prahovenii, pe care i-au învins cu 106-64.

Meciul a fost condus de Milorad Perović, iar jucătorii noștri au avut intensitate încă din debut. Ploieștiul a deschis scorul, dar am răspuns prin Karel Guzman, apoi Ștefan Grasu a dus scorul la 4-2. În cele din urmă, același Guzman ne-a desprins la 12-2, iar momentele bune au continuat. Alb-negrii s-au apărat ca la carte și au câștigat numeroase mingi, tranziția ofensivă funcționând la parametri maximi. Primul sfert s-a încheiat la 31-13.

Ulterior, U-Banca Transilvania a intrat la cabine sub adăpostul a peste 30 de puncte, 65-26. În repriza secundă, alb-negri au oferit și mai multe faze spectaculoase, care l-au avut în prim plan pe Elijah Stewart. Americanul a izbutit mai multe slam-dunk-uri, în vreme ce Karel Guzman s-a remarcat în defensivă. Firește, scorul i-a permis antrenorului nostru să ruleze întreg efectivul. Astfel, U-Banca Transilvania ajunge la 13 succese consecutive în campionat și se pregătește de următoarea dispută, programată pe 14 ianuarie la Constanța. Inițial, campioana trebuia să o înfrunte pe CSO Voluntari, numai că încleștarea s-a amânat.

Milorad Perović, antrenor secund U-Banca Transilvania

Noi am făcut un meci bun, fiecare jucător a dat maximum în acest moment. Cu toții au profitat de minutele petrecute pe teren, în special până la pauză. Am strălucit în ambele faze. A fost un antrenament care ne va face mai uniți. În continuare mergem pe drumul nostru și vrem să continuăm șirul victoriilor. Am avut puține emoții să conduc meciul, dar odată ce a început meciul totul a fost în regulă. De asemenea, Dustin Hogue a lipsit, din cauza unei enterocolite.