U-Banca Transilvania ajunge la șapte succese în Liga Națională

U-Banca Transilvania continuă parcursul perfect din Liga Națională. Gruparea ardeleană a depășit-o joi seara pe Dinamo cu scorul de 98-89, în prima confruntare a turneului de la Cluj-Napoca.

Startul confruntării a fost unul sărac în reușite pe tabelă, iar baschetbaliștii lui Dinamo au fost motivați încă din primele minute. La jumătatea sfertului întâi, sportivii noștri înscriseseră doar șapte puncte. În plus, Ștefan Grasu a încasat o lovitură în figură și nu mai fost introdus pe teren. Trupa condusă de Antonis Constantinides a oferit un joc mai precis și a condus cu 23-13. Time out-urile lui Mihai Silvășan au avut efect, astfel că U-Banca Transilvania a revenit și chiar s-a instalat la cârma jocului, 26-28.

Pe parcurs a intrat și Mike Dixon, care a imprimat viteză jocului și a fost prezent la finalizare. Combatantele au oferit un parcurs echilibrat, dar U-Banca Transilvania a găsit mai ușor drumul spre coș. Andrija Stipanovic s-a descurcat perfect în spațiul de trei secunde și a obținut adesea numeroase faulturi pentru a ajunge la linia de pedeapsă. La rândul său, Justin Edwards a pus reale probleme bucureștenilor, tabela indicând, la pauză, 44-49 în favoarea noastră.

La revenirea de la cabine, U-Banca Transilvania și-a păstrat din intensitate. Nici Dinamo nu s-a lăsat mai prejos, încercând să răspundă prin Cane, Popa Calotă și Armwood. Din fericire, alb-negrii au găsit în permanență soluții pentru a răspunde la atacurile adversarilor.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci foarte prost din partea noastră, cel puțin la nivel de apărare. Am permis prea multe puncte. Pe de altă parte, știam că Dinamo este o echipă incomodă, care practică un baschet agresiv. Am încercat să contracarăm jocul lor agresiv, dar nu am prea reușit. Am făcut 24 de turn-over-uri, ceea ce este enorm pentru un meci de baschet. Una peste alta, mă bucur că am câștigat și că am găsit soluții. Mă bucur că Mike Dixon s-a adaptat rapid, a jucat bine pentru primul lui meci. A jucat și puțin accidentat, a avut o problemă musculară, însă și-a arătat experiența și valoarea când a fost cazul. Ne dorim să ne refacem foarte bine, mâine urmează un meci cu o altă echipă incomodă. Trebuie să găsim resursele necesare să câștigăm.

Justin Edwards, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci urât. Nu am jucat la nivelul nostru, dar este bine că am obținut victoria. Am pierdut numeroase mingi și cred că am fost puțin nesăbuiți la unele faze. Suntem neînvinși și sperăm să jucăm mai bine mâine.