Succes în fața Timișoarei pentru băieții noștri

U-Banca Transilvania a obținut o nouă victorie și continuă pe primul loc în Liga Națională. Echipa clujeană a ajuns la cinci succese în campionat, după ce a învins-o sâmbătă seara pe CS SCM Timișoara. Duelul desfășurat la BTarena s-a încheiat la scorul de 79-70.

Formația noastră a deschis scorul prin Donatas Tarolis, găsit perfect de Darko Planinić. Apoi, David Vida a scuturat plasa pentru 12-5, iar jucătorii gazdelor aveau ritm, deși se întorseseră după o deplasare lungă în Rusia. Astfel, primul sfert s-a încheiat cu U-Banca Transilvania în avantaj, scor 22-9. În sfertul al doilea, Kerron Johnson a dus scorul la 33-23, însă bănățenii au venit la patru puncte după aruncarea liberă izbutită de Mirel Dragoste. Drept urmare, la pauză tabela indica 37-32.

Partea secundă a fost inaugurată de Tarolis, Richard și Calnicenco, moment în care Dragan Petricević a cerut imediat time-out. Ulterior, bănățenii au revenit în joc grație prestației de excepție a americanului Troy Franklin. Alb-negrii au știut să găsească soluții, Rareș Uță ieșind la rampă cu puncte izbutite în spațiul de trei secunde. Tânărul pivot a evoluat curajos și chiar a izbutit un slam-dunk care a ridicat publicul în picioare. La rândul lor, Richard, Johnson și Ate au furnizat puncte, ajutându-și colegii să bifeze un nou rezultat pozitiv.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Din fericire am obținut o victorie. Am început foarte bine, am reușit să îi facem pe băieți să înțeleagă faptul că va fi un joc greu. Din păcate, ceva s-a rupt când a fost acel conflict. Timișorenii au fost mai agresivi și noi am făcut un mic pas în spate. Ne-am făcut meciul mai greu până în sfertul patru. Am reușit să câștigăm lupta la recuperare, am stat puternici când ei erau la un punct diferență. Îmi era frică de acest meci din cauza deplasării din Rusia. Din prima secundă de când s-a terminat partida din Rusia le-am transmis jucătorilor că nu contează absolut deloc ce s-a întâmplat acolo. Le-am spus că trebuie să fim proaspeți și să câștigăm meciul cu Timișoara. Am reușit acest lucru și îi felicit pe băieți. Așteptam ca Uță să aibă un asemenea meci, sper să continue tot așa. Cel mai important aspect la un jucător bun de baschet este constanța. Tarolis a făcut o mică entorsă, a spus că încearcă să revină pe teren, dar nu am vrut să forțăm nimic. Nu este ceva grav, sper să își revină până luni la primul antrenament.

Rareș Uță, jucător U-Banca Transilvania:

A fost o partidă grea, știam că va fi așa și că Timișoara este o echipă bună. S-a simțit puțin oboseala, am călătorit 10.000 de kilometri în ultimele zile. Am reușit să fim tot timpul în față și din fericire ma câștigat. Ne ajută mult la încredere faptul că avem numai victorii. Obiectivul nostru este să câștigăm campionatul și cupa și suntem foarte fericiți. M-am simțit foarte bine pe teren, vreau să le mulțumesc colegilor și antrenorilor. Ei mă încurajează tot timpul, îmi dau sfaturi și este foarte frumos. Sper să continui tot așa și să câștigăm, bineînțeles.

U-Banca Transilvania - SCM Timișoara 79-70 (22-9, 15-23, 16-19, 26-19)