imagine articol

Succes clar pentru jucătorii noștri împotriva Constanței

U-Banca Transilvania continuă seria prestațiilor convingătoare, iar sâmbătă seara a obținut o victorie clară la malul Mării Negre. Echipa lui Mihai Silvășan a învins-o pe CSM Constanța cu scorul de 114-85, ajungând la 3 succese în Liga Națională.

Clujenii au avut un start furibund de partidă, Zach Hankins ducând scorul la 3-18 după primele 5 minute de joc. Pivotul american a fost pus în valoare de pasele colegilor, marcând cu lejeritate din fața adversarilor. Din moment ce ne-am impus autoritar ritmul asupra confruntării, misiunea Constanței a fost aceea de a reduce din diferență. Chiar și așa, am încheiat primul sfert cu 11 puncte avantaj, 15-26. Ulterior, tabela a indicat la pauză 40-51.

U-Banca Transilvania a menținut un ritm ridicat și în partea a doua a meciului. Zavier Simpson a orchestrat perfect atacul nostru, remarcându-se și cu acțiuni individuale. De asemenea, Tudor Șomăcescu a contribuit din punct de vedere ofensiv, în vreme ce Mejeris și Richard au adăugat la rândul lor puncte. Favoriții noștri au excelat din punct de vedere ofensiv în ultimul sfert, când au totalizat nu mai puțin de 37 de puncte. Astfel, Silvășan și-a permis să ruleze întreg lotul, iar Andrei Cepoi a marcat primul său coș în Liga Națională.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci interesant, pentru că am întâlnit o echipă care a jucat zonă timp de 40 de minute. A trebuit să ne adaptăm, știam că au în repertoriu această strategie. Până la urmă, sunt mulțumit de efortul și de intensitatea de care am dat dovadă. E o victorie în deplasare, mergem mai departe și de acum înainte ne gândim doar la partida cu Ierusalim din EuroCup.