imagine articol

Silvasan si Baciu, performerii meciului Romania - Letonia

Selectionata Romaniei, cu jucatorii nostri Mihai Silvasan si Catalin Baciu in componenta, a pierdut ultimul meci al preliminariilor Eurobasket 2013, scor 77-85 (16-27, 18-17, 20-21, 23-20).Mihai Silvasan a fost cel mai bun marcator al echipei, inscriind 19 puncte, la care a adaugat 2 recuperari si 2 pase decisive. "Silva" a reusit sa inscrie de trei ori de la distanta si a evoluat 33 de minute. Catalin Baciu, desi a evoluat doar 16 minute, a inscris 14 puncte, a recuperat de trei ori si a oferit doua pase decisive, reusind si o interceptie. Ceilalti marcatori ai Romaniei au fost Dragusin 12 (6 rec.), Paul si Mandache cate 10, Moldoveanu 5, Andrei 4, Lazar 3.Romania a incheiat pe ultimul loc Grupa D, reusind o singura victorie din opt meciuri si a ratat calificarea la Eurobascket 2013.

Cei doi jucatori ai nostri vor face jonctiunea cu lotul la Miercurea Ciuc.

Celalalt jucator al nostru selectionat la echipele nationale, estonianul Reinar Hallik, a evoluat 13 minute in victoria nationalei sale, 80-58, impotriva Islandei, reusind 7 puncte si o recuperare. Si el se va alatura lotului nostru la Miercurea Ciuc.