imagine articol

Romania, victorie dificila cu Slovacia

Echipa nationala a Romaniei a trecut greu de Slovacia pe teren propriu, scor 90-86 (14-18, 24-25, 23-24, 29-19), in cel de-al patrulea meci al Grupei F de calificare la Eurobasket. Pentru tricolori au evoluat si jucatorii U-Banca Transilvania Mihai Silvasan, Catalin Baciu, Andrei Rares Mandache si Tudor Jucan, alaturi de kinetoterapeutul Adrian Resteman.Mandache a inscris 10 puncte, a pasat decisiv de 4 ori, a recuperat o data si a interceptat o minge in cele 24 de minute petrecute pe teren. Mihai Silvasan a jucat 26 de minute, reusind 8 puncte, 5 recuperari, 4 pase decisive, in timp ce Catalin Baciu a inscris 2 puncte in mai putin de 4 minute de joc. Tudor Jucan a evoluat la randul sau 5 minute si jumatate, perioada in care a recuperat o minge, a pasat decisiv o data si a interceptat doua mingi. Cei mai buni marcatori ai tricolorilor au fost Nicoara, 20 de puncte si 12 recuperari si Adrian Gutoaia, 20 de puncte si 3 recuperari, secondati de Mihai Paul (14 puncte, 4 rec., 4 p.d.). Au mai contribuit Vlad Moldoveanu (9 p., 1 rec., 2 p.d.), Adrian Tudor (4 p., 1 rec., 9 p.d.), Szijarto (3 (1 rec., 1 p.d., 1 int.).

Urmatorul meci pentru Silvasan & co. va avea loc in 24 august, in deplasare in Suedia, cu incepere de la ora 18.

UPDATE: Letonia a trecut greu de Suedia, in prelungiri, scor 79-76.

In urma acestor partide, Romania acumuleaza trei victorii si o infrangere si se claseaza pe locul doi, dupa Letonia (4-0), dar in fata Suediei (1-3) si a Slovaciei (0-4).