imagine articol

Roli Török și Marcel Țenter, înainte de returul cu Pitești

Clubul nostru a organizat o conferință de presă premergătoare returului sfertului de Cupa României, cu BCM U Pitești. La conferință au participat jucătorul Rolland Török și antrenorul principal Marcel Țenter.

Roland Török, jucător: ”În primul rând vreau să vorbesc pentru fanii noştri, pe care îi aşteptăm în număr cât mai mare la meciul  de duminică cu Piteşti, avem nevoie de ei. Războiul a început la Piteşti dar se va termina la noi, acolo am pierdut, dar aici vă spun sută la sută că toată lumea va fi pregătită atât fizic şi psihic pentru meciul următor. Eu zic că cele două puncte cu care am pierdut la Pitești nu sunt o diferență mare, aici însă trebuie să dăm totul pentru a câștiga. Va fi un meci fizic, însă cred că vom câștiga, unul dintre obiectivele noastre este Cupa României. Știam că toți jucătorii de la Pitești sunt buni aruncători de la distanță, a venit acum un antrenor nou, cu o structură de joc puțin diferită, dar pot să spun și că unii jucători au prins o zi foarte bună.
Urmează pentru noi câteva meciuri foarte importante și foarte grele, însă acum trebuie să punem accent pe Cupa României, iar după ce ne calificăm, vom pune accentul sută la sută pe meciurile din campionat.
Eu m-am adaptat destul de ușor la Cluj, este o diferență mare față de echipa la care am jucat în Ungaria. Cu ajutorul antrenorilor, încerc să înțeleg sistemul de joc, să știu care e treaba mea. Mai sunt mici probleme, însă lucrăm la asta. Campionatul românesc este mult mai puternic, sunt echipe mult mai bune, niciun meci nu are o câștigătoare sigură, multe meciuri se decid în prelungiri”.

Marcel Țenter, antrenor principal: ”În primul rând, vă urez La Mulți Ani tuturor! În ceea ce privește jocul cu Pitești, practic suntem la pauză, ce s-a întâmplat acolo a fost doar prima repriză. Nimic nu este decis, noi trebuie să încercăm să practicăm jocul nostru normal. Sigur, pauza aceasta nu a ajutat pe nimeni, meciurile jucate nu au fost deloc spectaculoase din punctul de vedere al baschetului practicat, au fost spectaculoase doar ca rezultate, au fost strânse. Cu cât mai repede vom reintra în ritmul de joc, cu atât va fi mai bine. Manșa decisivă va fi dificilă, însă eu cred că avem argumentele necesare pentru a obține o calificare în Final Four-ul Cupei României, care este unul dintre obiectivele noastre în acest sezon. Am avut și avem mici probleme de sănătate - Adamovic are probleme cu umărul drept, Hargrove cu gâtul, nu s-a antrenat câteva zile, Baciu cu spatele, Dykes cu umărul, Kuti cu genunchiul - însă până la ora jocului sper ca majoritatea sportivilor să fie pregătiți, să fie apți. Este un meci important atât prin prisma calificării, cât și ca pregătire pentru perioada următoare, avem meciuri foarte grele în această lună. Cupa României este o competiție total diferită de campionat, în momentul în care joci obligatoriu cu doi români, e important să ai echilibru pe pozițiile mari și pe cele mici, orice dezechilibru poate însemna că trebuie să scoți jucători străini pe care nu ai vrea să îi scoți... Se schimbă puțin alcătuirea echipelor, însă trebuie să ne adaptăm la reguli, chiar daca nu sunt de acord cu ea, trebuie să găsim soluții pentru a juca cât mai bine în condițiile date. În primul rând, trebuie să ne îmbunătățim noi jocul în atac, este obligatoriu, trebuie să ne intrăm din nou în ritm. Nu cred că trebuie făcute mari modificări în strategie față de meciul tur, pur și simplu trebuie să jucăm un baschet mai bun, atunci când avem situații clare trebuie să înscriem. Ne vom concentra mai mult asupra noastra și nu asupra adversarului. În ceea ce privește lotul nostru, eu cred că rămânem în această componență, cred că avem acoperite toate posturile, avem jucători valoroși, trebuie să trecem peste perioada aceasta de pauză competițională care nu face bine nimănui, însă este la fel pentru toate echipele, poate cu o excepție pentru cei care au jucat în 28 decembrie”.

Meciul U-Banca Transilvania - BCM U Piteşti, partida retur din Cupa României, sferturi de finală  va avea loc duminică, 10 ianuarie de la ora 17.15 la Sala Polivalentă. În partida tur, BCM U Piteşti - U-Banca Transilvania 62-60.

Fanii care doresc să își asigure un loc în sală la returul sferturilor de finală ale Cupei României, cu BCM U Pitești, o pot face deja folosind platforma online pusă la dispoziție de Sala Polivalentă.

Recomandăm tuturor fanilor noștri care au posibilitatea să achiziționeze tichete online să o facă, pentru a evita aglomerația de la casele de bilete de dinaintea jocului!

Meciul U-Banca Transilvania - BCM U Piteşti va avea loc duminică, 10 ianuarie, cu începere de la ora 17.15, la Sala Polivalentă Cluj-Napoca și va fi transmisă în direct la Digisport 3.

Programul celorlalte meciuri din sferturile de finală ale Cupei României, manşa retur:

•     Steaua Bucureşti - CSM CSU Oradea (sâmbătă, 9 ianuarie, ora 20.00, Digisport)
  •     CSM U Craiova - Bc Mureş Târgu Mureş (joi, 14 ianuarie, ora 17.15, Digisport)
  •     Dinamo Bucureşti - Energia Târgu Jiu (vineri, 15 ianuarie)