Prima victorie în seria cu CSM Galați

U-Banca Transilvania și-a respectat statutul în primul meci al seriei cu CSM Galați. Baschetbaliștii noștri au obținut o victorie confortabilă la 23 de puncte diferență. A fost 95-72 pentru gruparea ardeleană, iar meciul doi este programat marți, 18 mai. În eventualitatea unui succes, Richard și compania se califică în semifinale.

Amfitrionii au deschis scorul prin Donatas Tarolis, apoi s-au desprins la 11-4 în urma unui coș izbutit de Justin Edwards. U-Banca Transilvania a fost superioară la toate capitolele și a oferit un joc rapid, cu finalizări precise din partea tuturor jucătorilor utilizați de Branko Cuic. După primul sfert, transilvănenii conduceau cu 29-20. În cele din urmă, la pauză, alb-negrii beneficiau de un avantaj de 22 de puncte, 44-22.

Sportivii noștri și-au permis să facă și spectacol, Karel Guzman și Ștefan Grasu reușind slam-dunk-uri spectaculoase. Totodată, Andrija Stipanovic a fost din nou în mare formă, în timp ce Nandor Kuti a contribuit în defensivă și a găsit adesea inspirat omul liber. Donatas Tarolis a dominat situația din spațiul de trei secunde și a fost, la final, cel mai bun marcator al învingătorilor. În ultimele minute, Branko Cuic a utilizat numai jucătorii români, David Vida punând capăt întâlnirii cu un slam-dunk.

Branko Cuic, director sportiv executiv U-Banca Transilvania

Să fiu sincer, cred că pentru noi a fost o bucurie să vedem cum joacă băieții. S-au găsit pe teren întotdeauna și a fost o plăcere să joace împreună. Felicit toți jucătorii și este frumos să vedem că aproape toată lumea a marcat. Toată lumea a depus efort, dar sunt lucruri pe care putem să le îmbunătățim. Aceasta este datoria noastră, a staff-ului. Sferturile de finală se joacă în continuare, marți ne așteaptă meciul doi.

Donatas Tarolis, jucător U-Banca Transilvania

Am câștigat meciul, dar am început puțin cam slab. Am fost moi, însă în a doua repriză am fost mai agresivi. De aceea am obținut un avantaj. Ne gândim la următorul meci, pe care trebuie să îl începem mai agresiv. Vrem victoria și marți.