Prima înfrângere în FIBA Europe Cup, la Istanbul

U-Banca Transilvania a pierdut jocul din deplasare de la Istanbul BBSK, scor 92-82 în favoarea turcilor, însă păstrează prima șansă pentru câștigarea Grupei E a FIBA Europe Cup. Trebuie însă să învingă în ultimele două jocuri, orice pas greșit însemnând pierderea acestei poziții.

Ambele echipe au început jocul turate la maxim în defensivă, însă apetitul ofensiv al lui Kuti Nandor i-a băgat repede în ședință pe turci: în primele cinci minute, tânărul nostru baschetbalist reușise două aruncări de la distanță și două pătrunderi finalizate cu dunk, una dintre ele cu aruncare suplimentară, transformată la rândul ei.
Lucrurile au decurs la fel și în continuare, însă turcii au început să culeagă mingi sub panoul nostru, care le-au dat șansa a doua, astfel că, după trei recuperări ofensive în contul adversarului, Mihai Silvășan a cerut timp de odihnă (min. 9). Până la prima pauză, Kuti a mai conectat o dată de pe semicerc, însă turcii au reușit să puncteze de două ori și diferența era de doar o posesie (25-28).

Secvența a doua a început cu echipa noastră dispusă în zonă, lucru ce a limitat soluțiile în atacul turcilor, însă suferința la recuperare a existat în continuare. Turcii au avut din nou șansa a doua și au profitat de ea, reușind chiar să treacă la conducere pentru o scurtă perioadă de timp (29-28, min. 11). Rolland Torok și Watson au punctat și au forțat gazdele să ceară al doilea timp de odihnă (29-33, min. 14). La revenire, turcii au fost plini de energie sub ambele panouri, iar echipa noastră a intrat în ceață, nemaigăsind soluții să finalizeze. Gazdele s-au desprins la trei posesii și Mihai Silvășan a apelat și el la al doilea timp de odihnă (42-35, min. 18).

La reluare, Dokuyan a comis un fault și a protestat, primind greșeală tehnică. Barro a transformat o liberă, iar Watson a găsit coșul de la distanță. La următoarea fază, banca tehnică a gazdelor a primit avertisment pentru proteste, astfel că deficitul turcilor s-a redus până la o posesie (44-42, min. 19). La pauză, diferența era în aceleași coordonate, respectiv 47-44.

Statistica reflecta fără dubiu unde a suferit cel mai tare jocul echipei noastre în prima repriză: turcii aveau 10 recuperări ofensive, față de patru ale băieților noștri. Și atenția la posesie era favorabilă gazdelor, care pierduseră doar șase mingi, în timp ce U-Banca Transilvania avea în cont 11.

După pauză, ambele echipe au făcut risipă de efort la ambele capete ale terenului, însă turcii au continuat să domine lupta la recuperare, reușind desprinderea la mijlocul sfertului (58-50, min. 16). Diferența a crescut îngrijorător pe finalul perioadei, iar Mihai Silvășan a cerut timp de odihnă (64-50, min. 18). Orice încercare de apărare agresivă sau de recuperare a fost prompt sancționată cu fault împotriva celor două echipe, astfel că până la finalul sfertului s-a înscris mai ales de la linia de libere, iar la intrarea în ultima secvență turcii aveau un avantaj consistent, 70-58, iar U-Banca Transilvania doi oameni în pericol de eliminare, Sakic și Barro.

A fost momentul în care a făcut pasul în față Andrei Calnicenco, care, de unul singur, a tăiat deficitul turcilor în două, cu o aruncare de la distanță și o pătrundere finalizată cu fault, iar gazdele au intrat din nou în ședință (71-65, min. 33). Turcii au schimbat tactica în ofensivă și au început să arunce de la distanță, iar diferența a sărit din nou la peste 10, astfel că a fost rândul nostru să cerem pauză (85-71, min. 36). A venit rândul lui Kromah să se evidențieze, iar cu ajutorul unei triple a lui Calnicenco, scorul a revenit la cote mai normale și turcii au oprit ei jocul (85-79, min. 38). Ca un roller-coaster, jocul s-a mutat sub panoul nostru și următoarea stație de odihnă a fost cerută de banca noastră, cu 30 de secunde înainte de final, când scorul arăta din nou zece puncte avans pentru gazde (92-82). Nimic nu s-a mai întâmplat, însă, până la final.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Un meci greu și o înfrângere grea pentru noi, am venit hotărâți să învingem și să ne asigurăm primul loc în grupă. Nu am reușit, jucătorii lor tineri au reușit un meci excelent. Ne-au dominat la recuperări, cred că aici a fost cheia jocului, alături de mingile pierdute de noi. Am permis prea multe recuperări ofensive și am avut prea multe mingi pierdute și acesta este rezultatul... Mergem mai departe, nu avem timp să plângem, pentru noi este simplu - dacă vrem primul loc în grupă, trebuie să câștigăm următoarele două jocuri!”

KUTI NANDOR, jucător U-Banca Transilvania:

”Planul a fost să câștigăm aici, însă nu am reușit acest lucru. Am avut probleme mari la capitolul recuperărilor ofensive, ne-au dominat, nu avem scuze. Trebuie să analizăm meciul și sperăm să fim mai buni pe viitor. Vom încerca să învingem în următoarele două meciuri pe teren propriu, trebuie să le câștigăm, vrem să ne calificăm de pe primul loc!”

Istanbul BBSK - U-Banca Transilvania 92-82 (25-28, 22-16, 23-14, 22-24)