Obținem o victorie la pas în fața Piteștiului

U-Banca Transilvania a obținut o victorie convingătoare miercuri seara, în al doilea meci de la turneul de Cupă a României. Formația noastră a surclasat-o pe BCM U FC Argeș Pitești cu scorul de 91 la 63. Baschetbaliștii pregătiți de Duško Vujošević și Mihai Silvășan au controlat partida în totalitate, conducând cu 14-4 după un alley-oop spectaculos izbutit de Karel Guzman. Drept urmare, la finalul primului sfert, tabela indica un avantaj de 11 puncte pentru ardeleni.

Avantajul a crescut în sfertul secund, când Nandor Kuti a scuturat plasa de la mare distanță, 31-11. Mingea a circulat perfect pentru alb-negri, care au beneficiat de prestații la înălțime din partea lui Donatas Tarolis, Nandor Kuti, Ștefan Grasu sau Justin Edwards. Pe parcurs, Mihai Silvășan l-a introdus și pe Dragoș Lungu, care a evoluat curajos. La pauză, U-BancaTransilvania a intrat la cabine sub adăpostul a 27 de puncte, 49-22. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în sfertul trei, U-Banca Transilvania conducând cu 36 de puncte. În ultimul act, U-BancaTransilvania a utilizat minute bune doar tinerii jucători români. Piteștiul a mai limitat din diferență, dar fără efect.

Donatas Tarolis a fost cel mai bun marcator al nostru, prin cele 16 puncte, 6 recuperări și 2 assist-uri. Nandor Kuti a contribuit cu 13 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive. Justin Edwards a strâns 11 puncte, 2 recuperări și tot atâtea pase decisive. Ștefan Grasu a pus pe tabelă 10 puncte, 4 assist-uri și 2 recuperări.

U-Banca Transilvania dispută vineri, 13 noiembrie, ultima partidă a grupei, cu Dinamo Știința București. Încleștarea va fi transmisă în direct pe Digi Sport 4, respectiv FRB TV, cu începere de la ora 17:45.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Cred că partida mai puțin reușită de ieri i-a făcut pe băieți să înțeleagă faptul că niciun meci nu este câștigat dinainte. Am discutat acest lucru la ședințele tehnice și acest lucru a dat roade. Adversarii noștri nu au fost în formulă completă, le-au lipsit doi străini importanți. Ne bucurăm pentru această victorie și ne pregătim de jocul cu Dinamo, pentru a fi absolut siguri de calificare. Joi vom avea un antrenament și ne vom pregăti cât mai bine. Sper să facem un meci bun și împotriva lui Dinamo.”