Medaliile de bronz, câștigate de U-Banca Transilvania!

U-Banca Transilvania și BC CSU Sibiu au jucat sâmbătă meciul decisiv al seriei pentru bronz, partida disputându-se la Cluj-Napoca, în Sala Polivalentă. Dacă pentru echipa noastră locul 3 ar fi fost o consolare după ratarea calificării în finală, pentru sibieni bronzul ar fi însemnat un progres față de sezonul trecut, încheiat pe locul 4.

Ambele echipe au forțat primele atacuri pe pivoți, Barro și Cooper fiind cei care au inaugurat tabelele pentru echipele lor. Tripla lui Watson din minutul 3 a trezit publicul la viață, însă Laser a replicat la rândul său cu o aruncare de dincolo de semicerc, completată de o aruncare liberă. Rasic a înscris și el de la distanță, însă Tyler Laser a fost de neoprit și și-a dus de unul singur echipa în avantaj.

Atât galeria oaspeților, cât și fanii echipei noastre au salutat la unison victoria Simonei Halep în finala Turneului de la Roland Garros, iar în teren sibienii au pus pe tabelă un avantaj de trei posesii la prima pauză, 21-28.

Echipa noastră a recuperat din deficit în primele minute ale sfertului secund, Lapornik egalând cu un lay-up după o acțiune individuală (33-33, min 13). Paliciuc, Cooper și Kinnard pe de o parte, Watson și Calnicenco pe de cealaltă au numărat din trei în trei, astfel că scorul a căpătat rapid proporții (42-42, min. 16).

Preciziei lui Kinnard i s-a opus energia lui Calnicenco și a lui Drungilas, cei doi menținând echipele umăr la umăr (46-46, min. 18). Când la fluxul energetic a contribuit și publicul, echipa noastră a căpătat aripi și a blocat orice acțiune a sibienilor, timp în care a punctat în câteva rânduri, astfel că la pauză se consemna un avantaj de trei posesii în favoarea U-Banca Transilvania, 55-46.

Festivalul treițelor înregistra nu mai puțin de 14 reușite din 30 de încercări efectuate de cele două echipe în prima repriză, opt reușite aparținând băieților noștri.

Meciul a curs în aceleași auspicii la debutul reprizei secunde, jumătatea secvenței a treia găsind cele două echipe despărțite aproximativ de același ecart, 62-52.

Echipa noastră a continuat să forțeze oaspeții să joace pozițional, postură care nu avantajează atletica formație a sibienilor, iar aceștia, în lipsă de soluții, au ales să arunce cât mai mult la coș de dincolo de semicerc. Când Sibiul a strâns la doar două posesii, Giordan Watson a înscris la rândul său de la distanță și a readus diferența în aceleași coordonate (69-60, min. 28). O acțiune individuală a lui Davis în ultimele secunde ale parțialului au făcut ca diferența să se exprime într-o singură cifră la debutul ultimului sfert, 70-62.

Rasic și Calnicenco au păstrat Sibiul la o distanță suficient de confortabilă încât stress-ul să fie prezent doar pe banca oaspeților, care au și cerut primul timp de odină încă de la mijlocul ultimului sfert (77-69, min. 35). Ședința a avut efect, Cooper și Kinnard aducând sibienii la o singură posesie în spate și reaprinzând galeria oaspeților.

Rasic a interceptat, însă, o minge și a condus-o până în coșul oaspeților, astfel că aceștia au cerut din nou timp de odihnă, la mai puțin de un minut de joc de la precedentul (79-74, min. 35). Tot sârbul echipei noastre a mai înscris o dată de dincolo de semicerc, pe sirenă, și a dus scorul la 82-74, cu puțin peste două minute rămase de joc, moment în care Mihai Silvășan a apelat la rândul său la un timp de odihnă pentru a organiza ultimele faze de joc.

La reluare, Laser a ratat o aruncare de la distanță, iar Miha Lapornik a pătruns ocolind o apărare anemică și a pus două puncte în coș, forțând Sibiul să ceară devreme cel de-al treilea și ultimul timp de odihnă (84-74, min., 39).

Cu ambele echipe în penalizare, era evident că jocul se va muta la linia de libere. Rasic a înscris două libere, pentru a-și rotunji zestrea la 20 și i-a lăsat locul lui Camil Berculescu, care a și înscris la prima fază de joc. U-Banca Transilvania și-a păstrat cumpătul și nu a dat nicio șansă sibienilor de a contesta rezultatul și meciul s-a încheiat cu o fază frumoasă, care i-a avut ca protagoniști pe tinerii Andrei Mureșan și Camil Berculescu.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Evident că nu suntem mulțumiți de acest sezon, principalul obiectiv atât pentru mine, cât și pentru această organizație era câștigarea campionatului și, din păcate, nu am reușit să facem echipa necesară pentru a ne îndeplin obiectivul. Mă bucur, însă, că băieții au arătat caracter și personalitate în această seară și s-au luptat ca să câștige, chiar dacă după ratarea dureroasă și foarte frustrantă a calificării în finală le-a fost foarte greu să se motiveze. Îi felicit că au reușit. Sezonul acesta s-a încheiat, din păcate, cu un gust amar din punctul meu de vedere”.

U-Banca Transilvania - BC CSU Sibiu 91-77 (21-28, 34-18, 15-16, 21-15)