Înfrângere la Sibiu în penultima etapă înainte de Play-off

U-Banca Transilvania a cedat în Derby-ul Ardealului, meci disputat duminică, la Sibiu, în compania gazdelor de la BC CSU, contând pentru penultima etapă din faza Top 6 a Ligii Naționale.

După un start ezitant, băieții lui Mihai Silvășan au turat motoarele și au încheiat primul sfert cu un avantaj fragil, de o posesie.

Sfertul al doilea a fost destul de sărac în reușite la ambele panouri, cele două echipe punând serios osul la treabă mai cu seamă în apărare.

Fără un joc foarte limpede, U-Banca Transilvania a controlat, totuși, ostilitățile până aproape de finalul sfertului al treilea și se părea că deznodământul va fi unul așteptat.

Însă ambiția sibienilor, împinși la spate de public, a crescut pe măsură ce drumul spre coș a devenit parcă tot mai greu de găsit pentru Moldoveanu & co. Până la final, echipa noastră a risipit un avantaj de 7-8 puncte și a cedat inițiativa gazdelor, care au pus repede unsprezece puncte în plus, cu 3 minute rămase din joc (66-55).

În ciuda răbufnirii de orgoliu a băieților noștri, sibienii își păstrează sângele rece pe final și câștigă meciul.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal:

Thumbnail

”Este o înfrângere care ne doare! Din păcate, echipa din Sibiu și-a dorit mai mult victoria, au fost mult mai agresivi, iar noi nu am făcut față mental acestei agresivități. Deși am început bine jocul, nu am putut păstra avantajul avut, pe care trebuia chiar să îl mărim, iar în primele șapte minute din sfertul al patrulea am marcat doar trei puncte, acolo s-a facut diferența!”

BC CSU Sibiu - U-Banca Transilvania 75-67 (20-23, 13-15, 18-14, 24-15)