Înfrângere la Sibiu, avem decisiv sâmbătă, la Cluj-Napoca!

U-Banca Transilvania s-a deplasat la Sibiu pentru meciul 2 al seriei din Finala Mică a Ligii Naționale, cu BC CSU Sibiu, cu intenția declarată de a-și adjudeca medaliile de bronz încă din acest meci. Staff-ul tehnic al echipei noastre a decis ca în acest joc să evolueze americanul Trey Zeigler, care i-a luat locul lui Lasan Kromah.

Ambele echipe au început jocul cu aruncări de la distanță, de partea noastră Kuti fiind cel care a deschis tabela cu o astfel de reușită. Chiar dacă și Rasic a mai înscris o dată de dincolo de semicerc, celelalte atacuri au fost ratate și, la mijlocul primei secvențe, Sibiul era în avantaj (10-6, min. 5). Echipa noastră a încheiat sfertul exact cum l-a și început, cu o triplă, de această dată autorul fiind Rolland Torok. Punctele lui Roli au readus egalitatea pe tabela de marcaj la prima pauză, 17-17.

Gazdele au început în forță sfertul secund, punând șase puncte pe tabelă grație unei apărări la intercepție productive. Replica a venit de la Rasic și Zeigler, care au ținut U-Banca Transilvania în plasa sibienilor. În urma unor acțiuni individuale purtate în mare viteză de către Giordan Watson, U-Banca Transilvania a pășit în a doua parte a secvenței în avantaj (28-29, min. 15). Tot româno-americanul nostru a pus în coș o triplă, iar Drungilas a atârnat un dunk servit frumos de Rasic, astfel că echipa noastră avea pentru prima dată un avantaj de două posesii (28-34, min. 16, time-out Sibiu).

Sibienii au scuturat, însă, rapid deficitul de pe tabelă și, cu mai puțin de un minut înainte de pauză, Mihai Silvășan și-a convocat elevii la o ședință (39-40, min. 20). Ambele echipe au înscris încă o dată, astfel că doar un punct era diferență în pauza mare.

Echilibrul de pe tabelă apărea ca o rezultantă a diferitelor capitole statistice dezechilibrate. Dacă sibienii conduceau clar la recuperări (20/14) și la procentajul aruncărilor din interiorul semicercului (76%-62%), U-Banca Transilvania avea 4/7 (33%) la aruncările de trei puncte, față de 0/7 în contul gazdelor.

Echipa noastră a început repriza secundă exact ca și pe prima, cu o triplă, de această dată autorul fiind Aleksandar Rasic. Sibiul, însă, nu a permis echipei noastre să se desprindă și a revenit de fiecare dată - Pratt a egalat tot cu o triplă în min. 24 (48-48).

Combinațiile Rasic - Barro au început să creeze tot mai multe probleme defensivei sibiene, senegalezul nostru fiind foarte activ și în apărare. Diferența a ajuns, astfel, din nou la două posesii (49-55, min. 26). Pratt și Kinnard au lipit din nou cele două echipe (56-56, min. 28), însă Lapornik a replicat cu o triplă, Barro a pus două libere și iarăși ecartul a ajuns la două posesii. (54-61, min. 29), însă un minut le-a fost de ajuns gazdelor ca să egaleze din nou, ba chiar să treacă în avantaj la finalul secvenței (63-61).

Kinnard și Pratt au arătat mare poftă de joc în debutul sfertului decisiv, ducând gazdele în față la șase puncte (69-63, min. 33). Laser a început și el să contribuie, însă Watson a turat la rândul său motoarele, astfel că la mijlocul sfertului Sibiul avea avantaj de cinci puncte, 75-70. Când Kinnard a punctat din nou de sub inel, Mihai Silvășan a cerut rapid timp de odihnă, pentru a nu intra în criză de timp (77-70, min. 36).

Gazdele au ținut cu dinții de avantaj, în ciuda eforturilor lui Rasic și Watson, iar timpul se scurgea în favoarea lor. Dan Fleșeriu a cerut un timp de odihnă cu două minute rămase de jucat (82-76), Rasic a ratat de la distanță și, la celălalt capăt al terenului, Cooper a înscris de sub inel, misiunea baschetbaliștilor noștri fiind din ce în ce mai grea.

Watson s-a opus din răsputeri, a înscris de la distanță, a punctat din nou pe pătrundere cu fault și cu libera transformată, aducând echipa noastră la doar trei puncte în spate, cu 40 de secunde de disputat (88-85). Însă, la faza imediat următoare, fundașul nostru a comis fault antisportiv la Davis, fiind eliminat pentru cumul de faulturi. Davis a ratat liberele, însă Kinnard a pus mingea în coș după repunere, iar Mihai Silvășan a mai solicitat un timp de odihnă, pentru a încerca să taie cele cinci puncte avans ale gazdelor în cele 23 de secunde rămase (90-85).

Barro a fost trimis la linia de libere și a fost precis, Calnicenco a interceptat o minge și a pasat la Lapornik, care a fost faultat sub inel. Slovenul a înscris doar o aruncare, iar la capătul celălalt al terenului a fost trimis Cooper la linia de pedeapsă. Pivotul sibienilor a înscris ambele libere, Kuti a înscris cu dunk după un coast-to-coast, însă nu a fost suficient și seria de mută din nou la Cluj-Napoca, pentru meciul decisiv.

Meciul al treilea al seriei U-Banca Transilvania - BC CSU Sibiu va avea loc, așadar, sâmbătă, 9 iunie, cu începere de la ora 18, la Sala Polivalentă.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”A fost un meci foarte disputat, în care ambele echipe și-au dorit victoria. În prima repriză, am reușit să controlăm meciul, dar apoi ceva s-a rupt, nu am mai avut aceași intensitate și am dat posibilitatea shooterilor Sibiului să își intre în mână și am permis multe puncte pe tranziție. Am revenit pe final, însă, din păcate, a fost prea târziu. Urmează meciul 3, pe care ne dorim foarte mult să îl câștigăm!”

BC CSU Sibiu - U-Banca Transilvania 93-90 (17-17, 24-25, 22-19, 30-29)