Înfrângere la Oradea, la reluarea Ligii Naționale

U-Banca Transilvania a pierdut meciul din etapa a 18-a a Ligii Naționale, prima după Cupa României și fereastra a doua a calificărilor la World Cup. Este cea de-a patra înfrângere pentru echipa noastră, care rămâne, însă, pe prima poziție cel puțin până la finalul meciului dintre BC CSU Sibiu și Phoenix Galați de sâmbătă.

Antrenorul gazdelor, Cristian Achim, a preferat să îl lase în afara lotului pe Sean Denison, în timp ce Mihai Silvășan nu i-a putut folosi din motive medicale pe Rolland Torok, Andrei Calnicenco și Kuti Nandor. Lipsa ultimului l-a propulsat pe Andrei Mureșan în primul cinci, alături de Lasan Kromah, Miha Lapornik, Zeljko Sakic și Ousmane Barro.

Primele șase puncte ale gazdelor au fost înscrise de Arturas Valeika, însă defensiva a început să strângă mai eficient la el și orădenii au început să puncteze și cu ceilalți jucători. De partea noastră, Barro și Sakic au influențat cel mai mult tabela, secondați de Mureșan și Kromah, astfel că la mijlocul sfertului U-Banca Transilvania avea un avantaj de două posesii, 14-10.

Ofensiva bihoreană s-a găsit tot mai des contestată și mingile au ocolit coșul, iar recuperările s-au contorizat în dreptul echipei noastre, astfel că diferența a crescut. La 18-10 pentru echipa noastră, Cristian Achim a cerut primul timp de odihnă (min. 6).

Inspirația în două faze consecutive a lui Kariniauskas a înjumătățit ecartul, însă Achim a fost forțat să joace cu Bobe Nicolescu cu trei greșeli personale în ultimele două minute ale secvenței. Tânărul jucător a conectat de la distanță, l-a imitat Mandache un minut mai târziu și CSM CSU Oradea a egalat, cu un minut rămas de joc din primul sfert.

Pasalic a înscris o liberă, în urma unui fault tehnic încasat de Adomas Drungilas și gazdele intrau în prima pauză cu un avantaj minim, 21-20.

Protestele băncii noastre tehnice din finalul primului sfert s-au transformat într-o liberă pentru bihoreni în debutul secvenței secunde, Pasalic a înscris de la distanță și Țîbîrnă a urmărit o minge ratată de un coechipier, astfel că în doar un minut Oradea avea 27-20, iar Mihai Silvășan și-a folosit la rândul său dreptul de a cere timp de odihnă.

Kromah a punctat în min. 13, contabilizând primele puncte în ultimele aproape patru minute de joc pentru echipa noastră, perioadă în care gazdele au înregistrat un run de 15-0. Americanul a mai punctat o dată, Watson a coborât împreună cu Barro și i-a pasat în momentul oportun, astfel că scorul s-a strâns din nou la o posesie, 29-26, în minutul 14.

Rasic a găsit ținta de la distanță și Kromah a zguduit panoul pe un contraatac, astfel că mijlocul sfertului secund consemna din nou egalitate pe tabelă, 31-31, un moment bun pentru gazde să ceară timp de odihnă.

Kariniauskas și Gajovic au pus rapid cinci puncte pe tabelă, astfel că a venit rândul băncii noastre să se reunească pentru o ședință (36-31, min. 16).

Oradea a insistat pe o ”împerechere” între Kariniauskas și Drungilas și orădeanul a avut câștig de cauză la ambele panouri, desprinzând de unul singur gazdele la 8 puncte (41-33, min. 17).

Când lucrurile păreau să o ia razna pentru U-Banca Transilvania, Miha Lapornik a început să perforeze inelul de la distanță și a readus echipa noastră la doar patru puncte diferență (46-42, min. 19). Însă și Oradea are ”pistolari”, Gajovic punctând fără ezitare de dincolo de semicerc, Kariniauskas a profitat la rândul său de orice oportunitate, inclusiv de la linia de pedeapsă și pauza consemna o diferență de trei posesii pentru Oradea, scor 51-42.

Gazdele reușeau nu mai puțin de șase aruncări de trei puncte în sfertul secund, compensând astfel suferința la recuperare afișată pe parcursul primei reprize (22-11 pentru U-Banca Transilvania, cu 7-0 la ofensive).

Diferențe importante, însă de această dată în favoarea gazdelor, se consemnau la capitolele mingilor pierdute (3-10) și al intercepțiilor (4-2), dar și în privința procentajelor aruncărilor (55%-43% la două puncte, 50%-23% la trei puncte, 100%-91% la aruncări libere).

Cele zece mingi pierdute de băieții lui Mihai Silvășan s-au transformat în 12 puncte pentru CSM CSU Oradea, acesta fiind unul dintre aspectele care au influențat prima parte a jocului.

U-Banca Transilvania a început sfertul al treilea cu o apărare agresivă, cu capcane dese în preajma liniei de mijloc, după care retragere în zonă, defensivă care a incomodat în dese rânduri atacul Oradiei. Lapornik și Barro au fost foarte activi pe ofensivă și ecartul s-a micșorat la doar un punct (54-53, min. 25).

Sakic a recuperat orice minge își căuta stăpân sub panouri, având deja 11 la mijlocul sfertului (față de 14 ale întregii echipe orădene) și U-Banca Transilvania a revenit la conducere, iar Cristian Achim a solicitat timp de odihnă (54-55, min. 25). Pentru ca problemele sub panou să se accentueze pentru gazde, Valeika a comis a patra greșeală personală cu aproape 15 minute rămase de joc, locul său fiind luat de Țîbîrnă, și el cu trei greșeli.

Kromah a executat un monster dunk și în faza următoare un lay-up, însă Pasalic a fost precis de la distanță și nicio echipă nu se putea desprinde decisiv. Țîbîrnă a comis și el a patra greșeală personală, însă Cristian Achim l-a ținut în teren, Nicolescu a înscris de la distanță și Pasalic a ”furat” o minge din driblingul lui Lapornik, restabilind egalitatea (62-62, min. 29). Larponik a ratat de la distanță, spre deosebire de Mandache, astfel că gazdele au intrat în ultimul sfert cu un avantaj de o posesie, 65-62.

S-a mers umăr la umăr în primele trei minute, însă două atacuri ratate de partea noastră au dezechilibrat din nou balanța, Oradea având trei posesii avantaj în minutul 34 (74-68).

Lapornik a înjumătățit diferența, însă Richard a înscris la rândul său și Mihai Silvășan a cerut time-out (76-71, min. 35). Mandache a înscris cu tupeu de la peste nouă metri și gazdele se desprindeau din nou la trei posesii, iar Cristian Achim a cerut timp de odihnă (81-73, min. 36).

Watson a ridicat nivelul și a apropiat echipa noastră la o singură posesie, cu un minut și jumătate rămas de joc și Lapornik a egalat de la distanță, însă Mandache a înscris la rândul său și Mihai Silvășan a cerut din nou timp de odihnă, cu 39 de secunde rămase de joc (84-81).

Lapornik a ratat de la distanță, Richard a înscris o liberă și încă două puncte pe recuperare și Silvășan a cerut timp de odihnă din nou, cu 30 de secunde de joc și 87-81 pe tabelă.

Lapornik a înscris în doar două secunde, însă Kromah a comis un antisportiv, Richard a transformat o liberă și bihorenii au dus ținut de minge cât de mult au putut. Pasalic a vizitat de mai multe ori linia de pedeapsă și CSM CSU Oradea și-a securizat victoria.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Felicit echipa din Oradea pentru victorie, a fost un meci de mare luptă! Eu sunt bucuros de faptul că ne-am luptat, am stat în meci și ne-am dorit victoria, asta se vede din numărul mare de recuperări obținute. Din păcate, de data aceasta nu am reușit să o obținem, vom vedea ce am greșit la analiza video pe care urmează să o facem. Mergem mai departe, căci avem în față un meci foarte important cu Donar Groningen și ne dorim victoria”

CSM CSU Oradea - U-Banca Transilvania 90-83 (21-20, 30-22, 14-20, 25-21)