Înfrângere la Oradea, în penultima etapă a Top 6

U-Banca Transilvania s-a deplasat la Oradea pentru meciul din penultima etapă de dinainte de Play-Off. Cele două combatante au jucat cele mai multe meciuri cu trofeu pe masă în ultimii ani, încleștarea având, așadar, toate ingredientele unui derby.

În acest sezon competițional, U-Banca Transilvania și CSM CSU Oradea s-au întâlnit deja de patru ori, scorul fiind 3-1 în favoarea echipei noastre. U-Banca Transilvania a învins în primul joc din sezon pe teren propriu, 83-82, dar și în finala Cupei României, 64-61. De asemenea, meciul tur din faza Top 6 a fost adjudecat de băieții noștri, scor 89-74, în timp ce bihorenii s-au impus în singurul meci disputat în Arena Antonio Alexe, scor 90-83.

Echipa noastră a început în forță meciul, ducând rapid scorul la 3-12, însă bihorenii au revenit rapid și au reintrat în joc, reușind chiar să preia conducerea în doar trei minute (17-14, min. 7). Când scorul a ajuns la 20-16, Mihai Silvășan a cerut primul său timp de odihnă, pentru a-și manifesta nemulțumirea față de unele decizii ale baschetbaliștilor săi. Două aruncări libere transformate de Drungilas și o pătrundere a lui Rasic au adus egalarea, odată cu pauza.

În ciuda unui start bun în a doua secvență pentru baschetbaliștii noștri, CSM CSU Oradea a revenit rapid la conducere grație mai ales unei serii de recuperări ofensive care a dat șansa secundă bihorenilor și scorul a devenit 30-24 (min. 14).

Două aruncări de la distanță reușite de Roli Torok, completate prin același procedeu de Kromah au adus echipa noastră în avantaj și Oradea în ședință (31-33, min. 16). După doar un minut, parcurs cu mai multe greșeli de către echipa noastră, liderul s-a schimbat din nou și a venit rândul lui Mihai Silvășan să ceară pauză (35-33, min. 17).

Scorul a stat în aceași bandă de 2-3 puncte până cu câteva secunde înainte de pauză, când Vaidas Kariniauskas a reușit să înscrie o aruncare de la distanță, trimițând echipele la cabine despărțite de patru puncte, 43-39.

În chiar prima fază de la reluare, Sean Denison a comis cel de-al patrulea fault personal încercând să îl oprească pe Ousmane Barro, fiind primul jucător care a ajuns în această situație. Primele nouă puncte ale gazdelor au fost înscrise de același Kariniauskas, de partea cealaltă cuplul Sakic-Barro fiind cel mai productiv (51-48, min. 15).

Defensiva Oradiei a crescut nivelul de intensitate și atacurile noastre au început să scârțâie, timp în care gazdele au reușit să strecoare mingea în coșul nostru. Astfel, CSM CSU Oradea a ajuns la trei posesii diferență pentru prima dată în min. 28 (59-52). Câteva atacuri ratate de gazde au făcut ca antrenorul Cristian Achim să ia în considerare un timp de odihnă (59-54, min. 29). Finalul de sfert a găsit din nou cele două echipe despărțite de o singură posesie, 60-57.

U-Banca Transilvania a fost aproape în câteva rânduri să egaleze, însă aruncările lui Barro, Lapornik sau Watson nu au nimerit ținta. Faulturile au început să se adune în zestrea ambelor echipe, Sean Denison fiind eliminat la mijlocul sfertului decisiv.

A venit și egalarea, în sfârșit, în minutul 34, atunci când Lasan Kromah a înscris de dincolo de semicerc (64-64), iar când același jucător a interceptat o minge la faza următoare și a înscris, gazdele au solicitat timp de odhină (min. 35). La reluare, Kromah a repetat isprava și a mai pus două puncte în coșul bihorean, însă Kris Richard nu a permis echipei noastre să se desprindă, înscriind de la mare distanță.

Lapornik a refăcut ecartul cu o aruncare de trei puncte, însă Gajovic a egalat de unul singur în două faze consecutive, forțând banca noastră să solicite pauză (71-71, min. 36). Richard a readus Oradea în față înscriind din nou de la peste 8 metri, a mai trecut un minut fără ca echipa noastră să înscrie și gazdele abordau ultimele două minute cu un avantaj de cinci puncte: 76-71.

Barro a profitat de două vizite la linia de pedeapsă, însă Gajovic a punctat cu ușurință de dincolo de semicerc și diferența a crescut, iar Mihai Silvășan a cerut time-out (79-73, min. 39).

Atacul desenat de tehnicianul echipei noastre nu a funcționat, dar CSM CSU Oradea a împins posesia la limită, însă a ratat, diferența fiind aceași cu 45 de secunde rămase din joc. Sakic a fost trimis la linia de libere și a transformat ambele aruncări, peste 15 secunde fiind rândul lui Richard să facă același lucru la celălalt capăt al terenului.

Watson a înscris un lay-up, însă costul au fost șapte secunde scurse din timpul de joc, iar la faza următoare Gajovic a fost responsabilizat cu două aruncări libere, dar a transformat doar una. Fundașul nostru a mai efectuat o vizită la linia de pedeapsă, a înscris prima liberă și a ratat-o pe cea de-a doua, recuperată de coechipieri, însă șutul de la distanță al lui Kromah a fost blocat, meciul încheindu-se cu victoria Oradiei, 82-78.

Vom reveni cu declarații.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”A fost un meci foarte intens, așa cum de altfel ne așteptam, ambele echipe se luptă pentru o poziție cât mai bună înainte de Play-Off. Evident, atât noi, cât și orădenii ne-am dorit mult victoria, însă trebuie să îi felicit pentru că, pe final, au câștigat meritat.
Am controlat meciul, aveam avantaj patru puncte cu puțin înainte de final, însă niște decizii greșite, niște mingi pierdute ușor ne-au costat victoria. Acesta este sportul, e frustrant, însă nu avem ce face decât să mergem la Sibiu în etapa următoare să câștigăm, să ne asigurăm măcar locul secund înainte de Play-Off!”

CSM CSU Oradea - U-Banca Transilvania 82-78 (20-20, 23-19, 17-18, 22-21)