imagine articol

Înfrângere la Oradea în FIBA Europe Cup

U-Banca Transilvania a suferit o înfrângere miercuri seara, în cel de-al patrulea meci al grupei J din FIBA Europe Cup. Formația noastră a fost depășită de CSM CSU Oradea cu scorul de 80-75.

Așa cum era de așteptat, debutul întâlnirii dintre cele mai bune formații ale campionatului a fost unul echilibrat. Băieții noștri au rezistat în primele minute presiunii din Arena Antonio Alexe și au condus cu 7-8 după reușita lui Kerron Johnson. Publicul electrizant a transmis energie, iar jucătorii CSM-ului s-au desprins la 16-10, grație unui coș izbutit de Sean Barnette. În cele din urmă, bihorenii și-au adjudecat sfertul cu 21-15.

În actul al doilea, CSM s-a dezlănțuit în atac, iar Giordan Watson a punctat de la mare distanță pentru 37-24. Darko Planinic s-a confruntat cu problema greșelilor personale, în timp ce în atac am avut de suferit. Patrick Richard s-a luptat cu defensiva adversă, americanul izbutind ultimul coș al reprizei, 44-30.

Oradea nu și-a pierdut motivația nici după pauză. Astfel, Markovic ne-a pedepsit de la mare distanță, 61-42. Artis Ate a încercat să ne trezească cu un coș de la
mare distanță, 71-57. Din păcate, letonul a ieșit de pe teren accidentat în sfertul patru. Băieții noștri au alergat după alergare, însă fără succes.

U-Banca Transilvania ajunge la 2 victorii și 2 eșecuri în grupa J din FIBA Europe Cup.

Patrick Richard, jucător U-Banca Transilvania:

"Cred că Oradea ne-a surclasat în această seară. Nu aș spune că reprezintă un miracol faptul că am terminat partida la cinci puncte diferență, însă este oarecum surprinzător, luând în calcul felul cum s-a desfășurat meciul. Nu am jucat grozav, dar am încercat să ne ținem aproape de Oradea. Ei au impresionat la aruncări, unii dintre jucătorii lor nu au ratat. Trebuie să trecem peste acest meci, să rămânem uniți și să ne concentrăm la confruntarea care va urma sâmbătă, în campionat. Nu am câștigat încă la Oradea și va trebui să găsim o variantă să reușim în sfârșit o victorie aici."

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania:

"Nu cred că meritam, după jocul prestat, să terminăm meciul la cinci puncte diferență. Am avut totuși caracter, pentru că nu am cedat în nicio clipă. Ei au prins o seară excelentă, au înregistrat un procentaj de 52% la aruncările de trei puncte. Știam că au o calitate individuală aparte, că e importantă apărarea 1 la 1. Din păcate, nu i-am putut opri pe Broussard și Markovic. Mergem mai departe, mă bucură rezultatul, mai ales după felul cum am jucat. Este o luptă lungă pe toate fronturile și trebuie să fim tari din punct de vedere mental și uniți. Chiar dacă mai pierdem sau avem un meci prost, încă sunt șanse bune să mergem mai departe. Evident, va conta mult cum ne vom exprima pe teren la fiecare partidă. Ne așteaptă o deplasare la Dinamo, întâlnim o echipă agresivă, pe care nu este ușor să o învingi. Ate a făcut o entorsă, Zganec a avut în trecut o problemă la umăr, nu este într-o formă fizică excelentă. Mă bucur că îl avem și în aceste condiții apt de joc."

CSM CSU Oradea - U-Banca Transilvania 80-75 (21-15, 23-15, 19-19, 17-26)