Înfrângere în primul joc din Second Round, cu Donar Groningen

U-Banca Transilvania a debutat cu stângul în faza a doua a grupelor FIBA Europe Cup, cedând primul joc al Grupei L, în fața campioanei Olandei, Donar Groningen.

Meciul a început cu o oarecare apatie în defensiva noastră, intervențiile târzii la omul cu mingea aducând ori coșuri ușoare, ori aruncări libere olandezilor. Moliciune a fost și în atac, băieții lui Mihai Silvășan ratând cu ușurință din poziții clare.

Astfel, până când noi am pus patru puncte pe tabelă, Donar avea deja 11 în cont (min. 4). S-a jucat în același ritm și, puțin după jumătatea primei secvențe, scorul căpăta deja proporții îngrijorătoare, astfel că antrenorul U-Banca Transilvania a solicitat timp de odihnă, pentru a crește ritmul de joc (9-17, min. 6).

Lucrurile s-au echilibrat, intensitatea în defensivă a crescut și, o dată cu ea, au apărut mai multe oportunități de a înscrie. Cu o combinație frumoasă Kariniauskas - Sakic, scorul a devenit 15-19 și a venit rândul antrenorului oaspeților, Erik Braal, să ceară timp de odihnă (min. 8).

Când s-a intrat în ultimul minut al primei perioade, s-a consemnat din nou egalitate după un cârlig frumos al lui Sakic (19-19), iar prima pauză afișa un avantaj de trei puncte pentru batavi, grație unei reușite de la distanță a lui Cunningham.

Al doilea sfert a debutat exact sub aceleași auspicii, Groningen punând rapid un run de 9-2 și forțând un nou time-out pentru Mihai Silvășan (21-31, min. 13).

U-Banca Transilvania a schimbat defensiva în zonă și batavii au început să abuzeze de aruncările de la distanță, iar câteva au și intrat. Orbecăiala pe lângă coșul advers a continuat pentru băieții noștri, astfel că, cu două minute înainte de pauză, tabela arăta deja o diferență consistentă: 28-43.

Până la pauză, U-Banca Transilvania a băgat mingea mai des sub panou, lucru care a provocat ceva deranj în defensiva olandezilor, care s-au trezit cu ambii pivoți cu probleme la capitolul faulturilor. Banca tehnică a oaspeților a cerut timp de odihnă, pentru a-și reașeza defensiva (min. 19, 28-45), iar pauza avea să găsească cele două echipe despărțite de 18 puncte, scor 30-48.

Cea mai bună defensivă din competiție își făcuse bine treaba, având doar 30 de puncte încasate, nu însă și cel de-al doilea atac al ligii, căci U-Banca Transilvania a afișat un sfert secund aproape secetos, cu doar 11 puncte înscrise.

Lipsa de soluții în ofensivă era relevată destul de clar de cele doar șase pase decisive reușite de U-Banca Transilvania în primele 20 de minute de joc, olandezii având 15. Raport dublu în defavoarea echipei noastre se consemna și la mingi pierdute, cu 10 în dreptul băieților noștri, față de 5 ale adversarului. Intensitatea în cele două defensive a fost regăsită la rândul ei în cifre: 9 intercepții pentru batavi, 2 pentru U-Banca Transilvania.

După pauză, baschetbaliștii noștri au început să dea mai rapid din picioare, să încerce să preia adversarul imediat după repunere, să îngreuneze cât mai mult construcția. Strategia a fost bună, însă beneficiile au fost limitate de imprecizia pe faza ofensivă.

Ajutorul a venit de unde ne așteptam mai puțin - chiar de la adversar. Aruncările olandezilor au nimerit orice, numai coșul nu, aceștia înscriind doar trei puncte în primele cinci minute, deficitul echipei noastre ajungând la 12 puncte (39-51, min. 15).

Două aruncări de la distanță ale lui Watson au coborât ecartul sub pragul de zece puncte, iar Groningen intra în ședință (min. 45-53, min. 26). Drungilas a ieșit acuzând o lovitură puternică în timpul unui blocaj, Sakic a fost retras pentru a nu acumula cea de-a patra greșeală personală, astfel că greul sub panou a rămas pe umerii lui Barro și Torok

Cei doi s-au descurcat, însă, foarte bine, în scurt timp Groningen având trei dintre oamenii mari în pericol de eliminare. Fără soluții sub inel, batavii au reîncălzit supa aruncărilor de trei puncte, însă fără prea mare succes. O singură aruncare și-a găsit ținta, și aceea pe sirenă, disperarea lui Kariniauskas provocând și un fault. Finalul sfertului avea să consemneze, totuși, un parțial consistent de 18-8, care dădea speranțe pentru ultimele zece minute de joc, scor 50-58.

Sfertul a început, însă, neprielnic pentru echipa noastră, cu un fault ofensiv al lui Torok și o aruncare de trei puncte pe sirenă a olandezilor.

O triplă a lui Watson urmată de două puncte înscrise de Kromah reaprindeau speranța în tribune (59-65, min. 35), însă Curry a readus stresul cu o aruncare de la distanță. Panaceul a fost tot Watson, care a mai înscris o dată de la linia de trei puncte, însă colegii săi, Kromah și Sakic, nu au putut pune mingea în coș din situații favorabile și finalul se anunța dificil.

Cu ceva mai puțin de trei minute rămase de joc, Silvășan a solicitat time-out pentru a le cere băieților săi să risipească toată energia pe care o au, pentru a recupera cele șapte puncte diferență de pe tabela de marcaj (scor 64-71, min. 37).

Asta au și furnizat baschetbaliștii noștri, reușind prin Watson și Kromah să aducă meciul într-o singură posesie, cu un minut și 20 de secunde rămase de joc, moment în care batavii au cerut timp de odihnă (scor 68-71).

Groningen a băgat mingea în coș, fiind rândul lui Silvășan să oprească jocul pentru a pregăti ultimul minut, în care cinci puncte despărțeau echipa noastră de victorie.

Kuti a fructificat două libere, Calnicenco s-a apărat excelent și a blocat un atac batav, însă Watson nu a găsit ținta de la distanță pentru egalare. Curry a împărțit două libere, astfel că ultimele 20 de secunde consemnau patru puncte avantaj pentru oaspeți, iar Silvășan a solicitat ultimul timp de odihnă pentru a încerca o minune (70-74). Schema de repunere a funcționat ca un ceas elvețian și Calnicenco a înscris de la distanță, consumând doar două secunde din timpul rămas. Olandezii au cerut, la rândul lor, ultimul timp de odihnă (73-74) pentru a planifica ultimele 18 secunde de joc.

Calnicenco a faultat repede, olandezii au înscris o singură liberă și victoria era la îndemâna băieților noștri. Watson a ratat, însă, trimițând din nou pe Groningen la libere, iar de data asta ambele aruncări și-au găsit ținta și oaspeții pleacă cu victoria din Sala Polivalentă.

U-Banca Transilvania - Donar Groningen 73-77 (19-22, 11-26, 20-10, 23-19)

GIORDAN WATSON, jucător U-Banca Transilvania:

”A fost un meci greu, am început foarte slab și a trebuit să luptăm mult ca să revenim. Am reușit să ne batem, să arătăm că avem mândrie, mai ales că am jucat pe teren propriu și meciul a revenit la câteva posesii diferență. Dar trebuie să gestionezi cum trebuie aceste câteva posesii... Am arătat că avem tărie de caracter revenind în joc, sunt mândru de colegii mei pentru această reușită. Trebuie să ne întoarcem în sala de antrenament, încă mai sunt multe meciuri de jucat. Orice înfrângere este greu de digerat, în aceste competiții europene orice joc este important, dar eu cred în continuare în echipa noastră, în băieți, cred că vom obține victoriile în deplasare de care avem nevoie și ne vom apăra terenul propriu”.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”O înfrângere dureroasă. Ne-am dorit foarte mult să câștigăm, să începem cu dreptul în această fază a grupelor, din păcate nu am reușit. Sfertul al doilea, în care am pierdut 26-11, ne-a costat. Îi felicit pe băieți pentru faptul că au luptat și nu au cedat absolut în niciun moment, au intrat în teren în partea a doua mult mai motivați și am fost aproape să întoarcem rezultatul și să câștigăm. Mergem mai departe, nu avem timp să plângem, vineri avem alt meci, în campionat, și trebuie să câștigăm. În ceea ce privește parcursul în cupele europene, cu siguranță nu vom ceda, vom încerca să trecem mai departe în această fază a grupelor, vom aborda fiecare meci la victorie și cred că putem să și facem acest lucru”.