Înfrângere după un meci intens, la Oradea

U-Banca Transilvania a pierdut meciul al treilea al seriei semifinale cu CSM CSU Oradea, după un meci incandescent, controlat autoritar de gazde în primele 15 minute.

Orădenii au știut că sunt cu cuțitul la os și au început meciul ca atare - cu o apărare beton, care nu a mai permis jucătorilor noștri nici pătrunderi, nici aruncări de la distanță.

Au rezultat acțiuni hazardate, iar norocul nu a fost de partea băieților lui Silvășan.

Primul sfert consemna o diferență incredibilă de 17 puncte în favoarea bihorenilor, iar începutul celei de-a doua perioade a înrăutățit și mai mult situația echipei noastre.

Oradea a mers ca unsă până în minutul 14, când diferența de scor atinsese 24 de puncte (36-12)!!

A fost momentul în care Aleksandar Rasic, până atunci cu multe ratări la activ, a dat semnalul revenirii.

Până la pauză, echipa noastră tăiase deficitul până aproape de jumătate, mai precis la 14 puncte.

Imediat după pauză, orădenii au tras tare să rămână la distanță de U-Banca Transilvania, însă au reușit doar preț de trei minute.

Deși procentajele aruncărilor nu au fost grozave, echipa noastră s-a apropiat încet-încet până la doar două posesii (64-59), cu două minute rămase de joc.

Până la final, însă, doar Zeno a mai reușit să înscrie, o aruncare de trei puncte și două libere, astfel că echipa noastră pierde primul meci din cadrul Playoff-ului.

Seria continuă cu meciul 4, ce se va disputa miercuri, 10 mai, ora 20.15.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal:

Thumbnail

”Un meci foarte intens, de Playoff, în care noi am început cum am început... Nu avem nicio scuză pentru cum am început meciul, știam că ei sunt cu cuțitul la os și că vor da ceea ce au mai bun pentru a câștiga acest meci. Exact asta s-a întâmplat, din păcate nu ne-am ridicat la nivelul intensității jocului, în primul sfert a fost 26-9, ceea ce spune multe. Degeaba am reușit să le câștigăm pe celelalte trei, căci nu am reușit să ne apropiem. A fost un meci controlat în mare parte de Oradea, îi felicit pentru victorie și aștept meciul de miercuri”.

CSM CSU Oradea - U-Banca Transilvania 69-59 (26-9, 19-22, 11-12, 13-16)