Înfrângere cu Donar, final de campanie europeană

Parcursul european al U-Banca Transilvania s-a încheiat în această seară, în urma înfrângerii din meciul retur cu Donar Groningen, campioana Olandei, joc disputat miercuri seara la Sala Polivalentă.

U-Banca Transilvania nu mai avea nimic de pierdut, diferența considerabilă din tur făcând greu de digerat orice discuție despre calificare, cu atât mai mult cu cât Donar s-a impus în toate cele trei întâlniri din acest sezon. Însă, așa cum antrenorul principal Mihai Silvășan a declarat înainte de meci, mândria unei echipe bune putea aduce măcar o victorie de consolare în cvadrupla întâlnire cu olandezii.

Echipa noastră a început energic meciul, în timp ce campioana Olandei a preferat o strategie de temporizare, ducând mai toate atacurile înspre 20 de secunde. Apatia ofensivă a oaspeților s-a soldat cu zece puncte în plus pentru U-Banca Transilvania, iar batavii au cerut primul timp de odihnă (18-8, min. 7).

S-a continuat în același ritm, iar imediat după startul sfertului secund, după o combinație de efect Rasic - Drungilas, finalizată cu dunk și completată la faza următoare de Kuti tot prin dunk, antrenorul Erik Braal a cerut al doilea time-out (26-15, min. 12).

Diferența a stat mai mereu în intervalul de zece puncte, însă două atacuri ratate de echipa noastră, timp în care Donar a pus cinci puncte pe tabelă au făcut ca și Mihai Silvășan să ceară oprirea jocului (31-25, min. 15).

Diferența s-a refăcut în următoarele două minute, însă Calnicenco a ieșit târziu la un adversar și Silvășan a solicitat din nou timp de odihnă (37-28, min. 17).

Imprecizia în atac a continuat să producă neplăceri echipei noastre, iar adversarii au crescut nivelul jocului și s-au apropiat la doar doua posesii până la pauză (41-37), ștergând orice iluzie de calificare.

Risipa de energie adusă pe parchet de echipa noastră mai ales în primele 15 minute au adus un ușor avantaj și în statistici, cel puțin la nivelul recuperărilor (19-15), însă a produs și greșeli, echipa noastră pierzând șase posesii, față de doar trei ale oaspeților.

La reluarea jocului, batavii au arătat mai multă determinare și au reușit rapid să egaleze (44-44, min. 23 și chiar să treacă la conducere.

Spre mijlocul sfertului, era clar că oaspeții au pus stăpânire pe joc și Mihai Silvășan a cerut din nou timp de odihnă, pentru a încerca să îndrepte lucrurile (46-51, min. 24).

Ședința a avut efect, căci după doar două minute a fost rândul oaspeților să oprească jocul (52-51, min. 26).

Ambele echipe au bâlbâit următoarele faze, până la urmă Burgess a găsit coșul de la distanță, Koenis a agățat un cârlig frumos de inel, iar Dorriseau a fixat tabela pentru ultima pauză, cu o nouă triplă: 52-59.

Până la final, ori de câte ori U-Banca Transilvania încerca să conteste victoria, olandezii apelau la aruncările de la distanță, astfel că Donar Groningen se impune și a patra oară în întâlnirile cu echipa noastră.

Acest rezultat consfințește finalul campaniei europene a echipei noastre în acest sezon.

ZELJKO SAKIC, jucător U-Banca Transilvania:

”Vreau în primul rând să mulțumesc acestui grup, pentru că am făcut tot ce am putut. Sigur, în meciul tur ne-am spulberat șansele de calificare, însă Donar a fost echipa mai bună, ne-au învins în toate cele patru jocuri disputate cu ei. Am avut șansa noastră, însă a fost una mică. La finalul competiției, pot spune că am avut câteva meciuri reușite. Vreau să mulțumesc colegilor mei, dar și adversarului pentru lupta din această seară, vreau să mulțumesc de asemenea publicului, care a venit meci de meci să ne susțină!”

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Îmi pare rău că am ieșit din competiție, în primul rând, chiar ne doream să mergem mai departe. Felicit echipa din Groningen, evident că au fost mai buni decât noi, ne-au bătut de patru ori în acest sezon. Sunt mândru și mă bucur pentru băieții mei, în cea mai mare parte a timpului au dat tot ce au avut mai bun din ei. Îmi pare rău că nu am putut eu găsi soluții mai bune să îi ajut să treacă și peste aceste meciuri. Aceasta este situația, am ieșit din Play-Off-ul competiției, am jucat 16 meciuri cu un procentaj pozitiv victorii-înfrângeri și ne mai rămâne un singur lucru la care să ne gândim: la campionat”.

U-Banca Transilvania - Donar Gronigen 69-76 (22-13, 19-24, 11-22, 17-17)