Înfrângere cu Belfius Mons Hainaut

U-Banca Transilvania a întâlnit miercuri seara pe Belfius Mons Hainaut, într-un meci crucial pentru soarta calificării în fazele superioare ale FIBA Europe Cup

Jocul a contat pentru etapa a 5-a Grupei L din faza secundă a grupelor competiției și a devenit cu atât mai important pentru băieții lui Mihai Silvășan cu cât victoria surprinzătoare a codașei grupei, Keravnos Nicosia, în fața liderului Donar Groningen a complicat la maxim situația în grupă. În urma acestul rezultat, echipa noastră avea nevoie de victorie în ultimele două meciuri pentru a fi sigură de calificare însă, totodată, la capătul tunelului se putea arăta chiar și prima poziție în clasament, cu puțin ajutor din partea celorlalte combatante.

Meciul a început destul de animat, cele două echipe mergând umăr la umăr până la mijlocul sfertului 1, când Tiby a desprins oaspeții la cinci puncte cu o treiță în ultima secundă de atac, Love a mărit ecartul după un antisportiv dictat la Drungilas, iar Lasisi a completat cu alte trei puncte, toate într-un minut!

Timpul se scurgea, însă partea noastră de tabelă rămânea blocată la cifra 9, astfel că Mihai Silvășan a cerut timp de odihnă cu două minute rămase de joc din prima secvență.

Până la pauză, Lapornik, Sakic și Watson au tot muncit să deblocheze tabela, dar au reușit abia să o urnească de la linia de libere, însă belgienii nu au avut probleme să modifice scorul. Prima pauză afișa, astfel, un avantaj consistent pentru Belfius, 15-28, iar debutul sfertului secund îi găsea pe oaspeți construind un procentaj superb de la distanță, cu cinci reușite din 6 încercări.

Era clar că U-Banca Transilvania trebuia să caute în lada cu scule cheia apărării intense, căci doar așa ceva putea aduce suficiente mingi pentru a face productiv un atac fără precizie. Între timp, Watson și Kromah au șlefuit puțin aruncările de la distanță și acestea au început să intre, însă belgienii au rămas în continuare marcatori pricepuți, iar diferența de scor nu dădea semne că ar vrea să scadă.

A fost nevoie de precizia lui Lapornik, una complet dereglată până atunci, ca meciul să se strângă, însă oaspeții nu au vrut să permită așa ceva și au cerut timp de odihnă (28-39, min. 16).

Kromah i-a sustras o minge din dribling lui Jones și a băgat-o în coș și diferența ajungea, în sfârșit, sub zece puncte, cu trei minute rămase până la pauză.

Apărarea a mers parcă mai bine cu trei oameni mari pe teren, respectiv Barro, Sakic și Calnicenco, belgienii s-au chinuit în preajma coșului nostru și a fost timpul pentru un nou time-out (32-39, min. 18) și pentru încă unul un în ultimul minut al reprizei (34-42, min. 20). Watson a stabilit scorul pauzei de la linia de libere, 36-42, și meciul era relansat.

Revenirea lui Barro s-a făcut simțită sub panou, unde echipa noastră a dominat în prima repriză (19-12 total recuperări, 7-2 ofensive), însă agresivitatea în apărare a belgienilor, mai ales în primele 15 minute, ne-a costat șapte mingi pierdute, față de doar două ale oaspeților.

Sfertul al treilea a debutat cu un Giordan Watson furibund, care a pus singur opt puncte pe tabelă și a adus echipa noastră la o singură posesie în spatele belgienilor (44-46, min. 22).

Sakic, Watson și Kromah au avut egalarea în vârful degetelor, însă aceasta nu a venit decât în ultimul minut al secvenței, când Lapornik și-a răscumpărat o minge pierdută cu o aruncare de trei (56-56, min. 29). Tot slovenul a mai pus în cont trei puncte după un coș cu fault, iar Sakic a completat firavul avantaj cu încă două libere pentru a intra în ultimul sfert cu 61-56.

Demps i-a ajutat pe oaspeți să stea aproape în debutul ultimului sfert, iar Green a profitat de ocazie și i-a readus pe belgieni la conducere (63-64, min. 33). Cele două echipe s-au hârjonit timp de câteva atacuri, gâdilându-se sfios una pe alta de la linia de libere până când Kromah, venit de pe bancă și din alt film, a înfipt un slam-dunk de afiș și a forțat oaspeții să ceară timp de odihnă, pentru a disipa efectul (68-65, min. 35).

La reluare, Demps a crescut nivelul de adrenalină în teren egalând cu o aruncare de la distanță, tot el punând oaspeții din nou în postura de echipă aflată la conducere, moment bun pentru Mihai Silvășan să ceară pauză (70-71, min. 36).

Ultimele minute au fost abordate de U-Banca Transilvania cu o sarabandă de ratări, iar când Green a găsit ținta de la distanță și a mărit avantajul oaspeților la șase puncte, era nevoie de un miracol pentru echipa noastră, iar Mihai Silvășan spera să îl găsească printr-un timp de odihnă (72-78, min. 40).

Sakic a ratat de la distanță, însă a transformat două libere și, cu 23 de secunde rămase de joc, a venit rândul lui Belfius să își planifice finalul într-un time-out (74-78, min. 40).

Silvășan a preferat să le indice elevilor săi să nu faulteze, belgienii și-au păstrat cumpătul și au desenat frumos pe teren, găsind până la urmă omul liber, care a și înscris, lăsând puține opțiuni echipei noastre în doar 10 secunde de joc.

Lapornik a punctat în doar câteva secunde de la distanță, păstrând un bob de speranță pentru ultimele șapte secunde măcar pentru a trimite meciul în prelungiri, însă U-Banca Transilvania a trebuit să se recunoască învinsă, chiar dacă a mai avut o ocazie de a egala, prin același Lapornik.

Calificarea urmează să se decidă în ultima etapă, însă chiar și o victorie pentru U-Banca Transilvania în compania ciprioților de la Keravnos are nevoie de alte rezultate pentru a garanta un loc în faza următoare a competiției.

Vom reveni cu declarații.

ZELJKO SAKIC, jucător U-Banca Transilvania:

”Un meci greu, dacă ne uităm la scorul final, însă din nou un meci pe care l-am început prost. Nu poți să începi cu 10-28, e greu... A fost la fel ca în meciul de pe teren propriu cu Groningen, le-am permis aruncări ușoare, au înscris și câteva contestate. Apoi, am început să săpăm, să încercăm să câștigăm meciul, însă pe final am ratat niște aruncări deschise, inclusiv eu... Mai avem o șansă în ultima etapă, dacă vrem calificarea trebuie să dăm totul din noi. Toate echipele pot avea 3-3 în această grupă, așa că trebuie să depunem toate eforturile posibile și să sperăm că putem să ne calificăm mai departe”.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Din păcate, un meci prost din partea noastră, un meci pe care l-am început prost, iar acest lucru nu trebuia să se întâmple. Nu am avut intensitatea și motivația necesare, nu am fost la înălțimea momentului, un meci care era aproape decisiv. Acum nu mai depindem doar de noi, depindem și de celelalte rezultate. Bineînțeles, mai avem o șansă, trebuie să mergem mai departe și să învingem echipa din Cipru, la asta trebuie să ne gândim. Felicit echipa adversă, au venit aici deciși, și-au dorit foarte mult să câștige și au reușit. Într-adevăr, grupa s-a echilibrat foarte tare, toate echipele au șanse să fie la 3-3 după ultimul meci. A contat mult începutul slab, ne-am revenit pe urmă, însă când am condus cu cinci puncte am făcut niște greșeli copilărești, atât unele ratări în atac, cât și niște decizii total greșite în apărare și ne-au costat”.

U-Banca Transilvania - Belfius Mons-Hainaut 77-80 (15-28, 21-14, 25-14, 16-24)