Înfrângere cu BC Mureș în ultimul meci al anului

U-Banca Transilvania a pierdut ultimul joc disputat în 2016, în compania BC Mureș.

Meciul a debutat entuziasmant de ambele părți, primele șapte-opt reușite la ambele coșuri fiind demne de generic.

S-a mers cap la cap până la jumătatea primei reprize, moment în care mureșenii au început o adevărată ploaie de aruncări de la distanță, o serie de trei reușite consecutiv fiind elementul care a părut că rupe jocul.

Un time-out cerut de Mihai Silvășan a pus lucrurile la punct, cel puțin în defensivă, care a produs câteva mingi pentru contraatac, tâindu-se astfel deficitul la zero, de la -13 cât arăta tabela în minutul 16 (scor 29-42).

La revenirea de la cabine, avalanșa de treițe a mureșenilor a continuat și, în ciuda unor reveniri de scurtă durată ale echipei noastre, oaspeții au condus jocul.

Defensiva noastră a cedat în numeroase rânduri, frustrarea crescând treptat până la final, lucru ce a afectat precizia la finalizare. Dintre titularii echipei noastre, doar Torok a avut 50% procentaj la aruncările din acțiune, toți ceilalți oscilând între 33% (Dykes) și 46% (Adamovic).

Mureșul câștigă meritat ultimul meci din acest an, fiind prima echipă ce ne administrează peste 100 de puncte în Liga Națională.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal:

Thumbnail

”În primul rând, felicit echipa Mureșului, o victorie absolut meritată pentru ei, au venit mai hotărâți și mai motivați să câștige acest meci. Din păcate, apărarea noastră nu a funcționat, vom vedea ce și unde am greșit și nu prea poți câștiga când iei atâtea puncte. La pauză, părea că e un meci de All Star Game după scor, dar nu așa ceva ne dorim. Vom gândi la rece și vom merge mai departe, nu am pierdut absolut nimic. Îmi asum acest eșec, nu am reușit să motivez echipa așa cum trebuia pentru acest meci!
Îmi pare rău că nu am reușit să facem o bucurie fanilor, nu am reușit să ne facem nici nouă o bucurie înainte de Crăciun, să începem această minivacanță cu zâmbetul pe buze... Așa este baschetul, este un mic pas înapoi, din care sper să învățăm și să mergem mai departe mult mai puternici. Ne așteaptă o lună ianuarie și una februarie foarte grele, cu multe meciuri”.

U-Banca Transilvania - BC Mureș 89-104 (23-29, 30-24, 16-29, 20-22)