Înfrângere categorică în Olanda, cu Donar, în Round of 16 FIBA Europe Cup

U-Banca Transilvania a cedat într-o manieră clară meciul din turul șaisprezecimilor FIBA Europe Cup, în deplasarea de la Groningen, Olanda. Donar s-a impus cu 103-76, după un meci în care echipa noastră a făcut față doar în primul sfert, în urma acestui rezultat șansele de calificare fiind aproape nule.

Cele două echipe sunt cunoștințe vechi, ele fiind colege de grupă în faza precedentă a competiției, Second Round. În Grupa L, ambele jocuri au fost câștigate de campioana Olandei, 73-77 la Cluj-Napoca, în Sala Polivalentă și 72-92 în Groningen.

Dacă în meciul de la Cluj (cronica AICI), sfertul al patrulea a fost unul foarte bun, echipa noastră revenind după o diferență consistentă și fiind aproape de adversar, în Olanda (cronica AICI) a fost invers - ultima secvență a fost una de coșmar, lipsa pivoților punând batavii în avantaj la aproape orice posesie.

Mihai Silvășan a optat pentru un cinci de bază format din Watson, Rasic, Kromah, Sakic și Barro. Echipa noastră a început bine, cu combinații reușite în ofensivă și energie sub panou în apărare, iar când pasele între Rasic și Watson au produs cinci puncte și U-Banca Transilvania s-a desprins, gazdele au cerut primul timp de odihnă (3-10, min. 4).

După trei aruncări irosite, Lasan Kromah și-a intrat în mână și a ținut echipa noastră în avantaj, de partea cealaltă Pasalic fiind principala armă de foc. Echipele au adâncit rotația pe finalul reprizei, prima pauză consemnând un avantaj minim pentru U-Banca Transilvania, 19-20.

Gazdele au trecut în avantaj în chiar primul atac al sfertului secund, prin Cunningham, Burgess completând run-ul echipei sale cu două libere transformate. Curry a dus la 12 punctele marcate fără replică din partea echipei noastre și au trecut 6 minute până când Kuti a modificat din nou tabela în dreptul echipei noastre (25-22, min. 13).

Când Curry a rămas singur pe semicerc și a înscris de la distanță, mărind ecartul la două posesii, Mihai Silvășan a cerut și el timp de odihnă, pentru a reașeza defensiva (33-27, min. 15).

La reluare, Rasic a strâns scorul cu o aruncare reușită de la distanță, însă replica nu s-a lăsat așteptată; Koenis și Bruinsma au dus diferența la 8 puncte, cu trei minute rămase de joc până la pauză.

Donar a căutat cu insistență miss-match-urile pentru a pune în valoare ori talia lui Bruinsma, ori viteza lui Curry și diferența a sărit rapid pragul de zece puncte, astfel că banca noastră tehnică a cerut iarăși timp de odihnă (42-30, min. 18).

Diferența s-a păstrat până la pauză, băieții noștri găsind tot mai greu soluții pentru a descâlci apărarea aglomerată și agresivă a batavilor.

În ciuda unui prim sfert foarte bun la recuperare pentru băieții noștri, secvența a doua a inversat total statisticile, astfel că la pauză Donar avea un avantaj clar la acest capitol: 20-11, cu 3-1 la ofensive. Problemele ridicate de apărarea dificilă a gazdelor din sfertul secund au făcut ca U-Banca Transilvania să aibă doar cinci pase decisive în 20 de minute de joc, față de 13 reușite de adversar.

Dacă la aceste decalaje mai adăugăm și procentajele mai bune la aruncări (60% față de 52% la două puncte, 43% față de 30% de la distanță), diferența de 12 puncte afișată de tabelă la pauză, scor 42-30, părea una firească.

De remarcat jocul combinativ al echipei din Groningen, care avea la pauză nu mai puțin de opt marcatori, singurul baschetbalist fără puncte dintre cei care au intrat în teren fiind Slagter, iar Pasalic și Curry depășiseră deja borna de 10 puncte marcate.

De partea cealaltă, șapte clujeni înscriseseră în prima repriză, însă doar Kromah avea o zestre de 10 puncte.

La reluare, spațiile s-au căscat în continuare în apărarea noastră, iar când băieții noștri au strâns pe adversar s-a găsit câte un olandez să beneficieze de moliciunea replierii și să înscrie de la distanță. Diferența a ajuns rapid la 15 puncte, iar Mihai Silvășan s-a văzut nevoit să ceară time-out, pentru a încerca să-și mobilizeze băieții (55-40, min. 14).

La mijlocul secvenței, Gipson a înscris de la distanță și a apropiat echipa sa la un ecart de 20 de puncte (62-44, min. 15). Un minut mai târziu, Burgess l-a forțat pe Kuti să comită a patra greșeală personală, fiind primul jucător care se apropia de eliminare, situație la care Mihai Silvășan a mutat cu Berculescu în teren.

Batavii au continuat să arunce cu încredere de la distanță, a 11-a reușită a echipei făcând ca scorul să fie 72-50, cu puțin peste două minute rămase din sfertul al treilea, moment în care Mihai Silvășan a cerut iarăși timp de odihnă. Alături de Berculescu, în teren a intrat și Andrei Mureșan, care a și înscris de la distanță la prima sa acțiune.

Degringolada s-a instalat din plin în defensivă, astfel că până la finalul secvenței scorul s-a dezechilibrat și mai tare, olandezii având 79-55.

Ultimul sfert a început cu două faulturi ofensive și un turn-over pentru noi, iar apărarea a arătat în continuare ca un șvaițer: când spațiile nu se căscau sub panou, apăreau la semicerc, iar olandezii nu au refuzat o asemenea gustare.

La mijlocul ultimei secvențe, diferența era una greu de anticipat la un asemenea nivel: 91-61! Chiar și așa, echipa noastră nu a cedat lupta, a încercat să se apere agresiv, să preia adversarul încă din jumătatea adversă de teren, iar Rasic a reușit de unul singur să micșoreze deficitul cu șapte puncte într-un minut.

Primele puncte ale lui Barro au venit în minutul 37, însă apărarea a stricat din nou toată revenirea și diferența s-a dus din nou spre 30 de puncte (98-70, min. 28, time-out U-Banca Transilvania).

Nimic notabil nu s-a mai întâmplat și U-Banca Transilvania încasează pentru prima dată în acest sezon european peste 100 de puncte într-un meci.

Returul va avea loc miercuri, 14 martie, cu începere de la ora 19, la Sala Polivalentă.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Donar Groningen nu ne-a dat nicio șansă. Nu am fost în formă, concentrarea noastră nu a fost cea mai bună, având în vedere circumstanțele”

ALEKSANDAR RASIC, jucător U-Banca Transilvania:

”Nu am trecut acest test, așa că nu ne rămâne decât să îi felicităm pe cei de la Donar. Trebuie să învățăm din această înfrângere, așa ceva nu trebuie să se mai întâmple niciodată!”

Donar Groningen - U-Banca Transilvania 103-76 (19-20, 27-14, 33-21, 24-20)